Slovensko na tom s utečencami nie je najhoršie, EK stupňuje tlak

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopoulos, (Zdroj: TASR/AP)

Tri stredoeurópske krajiny podľa Komisie do dnešného dňa nepremiestnili v rámci tzv. “dočasných kvót” na svoje územie ani jediného utečenca. Komisia preto očakáva, že do júna, kedy príde čas na novú hodnotiacu správu, krajiny splnia svoje záväzky.

Tie boli dohodnuté ešte v septembri 2015. Členským štátom v prípade ich nesplnenia hrozia finančné pokuty.

Slovenská republika, podobne ako Bulharsko, musí podľa EK prejaviť väčšiu flexibilitu, nakoľko prijalo menej ako 20 utečencov.

Premiestňovanie a presídľovanie

Eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos v tejto súvislosti informoval, že z pôvodného počtu 160 tisíc utečencov bolo do 11. mája tohto roka relokovaných iba 18 418 osôb. Do septembra sa má podariť presídliť spolu do 40 tisíc ľudí.

Číslo je omnoho nižšie ako pôvodný cieľ pretože odráža aktuálny stav ľudí pripravených na relokáciu v Grécku a Taliansku.

Napriek nízkym pomerným číslam je počet vnútorne premiestnených osôb v EÚ za necelých 5 mesiacov roka 2017 takmer taký, ako bol v celom roku 2016, uvádza správa Európskej komisie.

Na relokovaní utečencov z územia Grécka a Talianska sa dohodli ministri vnútra EÚ v septembri 2015 hlasovaním kvalifikovanou väčšinou.

Komisia ocenila prístup mnohých členských krajín k presídľovaniu utečencov priamo z krajín ich pôvodu. Ide o iný mechanizmus ako relokácie z Grécka a Talianska. Krajiny EÚ umožnili bezpečný a legálny prechod na územie EÚ až 16 163 žiadateľom.

Maďarsko odmieta „nanucovanie“

Na včerajšie vyhlásenie komisára EÚ pre migráciu reagoval v Budapešti aj štátny tajomník úradu vlády Csaba Dömötör. Podľa neho Brusel aj naďalej nanucuje osídľovanie prisťahovalcami a vyhráža sa členským krajinám Európskej únie, ktoré sa toho odmietajú zúčastniť.

Podľa agentúry MTI predstaviteľ maďarskej vlády zdôraznil, že nie je možné prijať rozhodnutie o tom, koho majú Maďari do svojej krajiny prijať, bez toho, aby sa ich opýtali na ich názor.

Maďarská vláda podľa jeho slov zastáva názor, že krajina už dostatočnou mierou prispela k európskej solidarite tým, že nad svoje možnosti chráni európske hranice. „Aj Brusel by sa mal viac sústrediť na ochranu hraníc namiesto toho, aby šíril následky svojej chybnej politiky,“ konštatoval Dömötör.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/polsko-aj-madarsko-pokracuju-v-tazeni-proti-eu/

Rakúsko rieši výnimku

Rakúsko o výnimku zo schémy relokovania utečencov z Grécka a Talianska požiadalo ešte v marci tohto roka.

Rovnako, ako kolegovia z Maďarska, je aj rakúsky kancelár presvedčený, že krajina svoje záväzky voči utečeneckej kríze plní. „Domnievame sa, že výnimka je v prípade Rakúska potrebná, nakoľko povinnosti nariadené Komisiou plníme,“ uviedol ešte v marci pre agentúru Reuters kancelár Christian Kern.

Výnimku Komisia pôvodne Rakúsku udelila, nakoľko krajina prijala veľké množstvo utečencov. Medzičasom však výnimka vypršala a podľa Komisie si záväzky musí Rakúsko plniť  opäť.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/myty-o-migracii-vs-realita/

Dohoda o kvótach podľa Poľska neexistuje

„Poľsko nemôže prijať utečencov,“ uviedla na tlačovej konferencie v súvislosti s konečným termínom Európskej komisie poľská premiérka, Beata Szydło. Podľa nej o povinných kvótach neexistuje medzi členskými štátmi záväzná dohoda.

Krajina má podľa Komisie prijať 6 200 utečencov.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/slovenska-zaloba-na-utecenecke-kvoty-sa-zacina-prejednavat/

Z členských krajín plnia podľa Komisie svoje záväzky najsvedomitejšie Malta a Fínsko.

O možnostiach urýchlenia procesu premiestňovania žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka do ďalších členských štátov Únie diskutovali včera aj poslanci Európskeho parlamentu.

V nadväznosti na včerajšiu diskusiu so zástupcami Rady EÚ a Európskej komisie prijmú europoslanci vo štvrtok aj nelegislatívne uznesenie k tejto otázke.