Taliansko volá o pomoc. Zvažuje, že migrantom umožní pohyb po EÚ

taliansko migrácia

Africkí migranti sa vyloďujúpo v prístave Salerno, 14. júla 2017. Foto: TASR/Cesare Abbate/ANSA via AP

Taliansko zvažuje, že bude vydávať migrantom dočasné víza. Tie by im umožnili cestovať po celej Európe.

Rím sa tak snaží využiť všetky možnosti, ako zvýšiť tlak na ostatné európske krajiny, aby pochopili, že situácia Talianska sa stáva nezvládnuteľnou.

S letnými mesiacmi sa počet ľudí, ktorí dorazia na talianske brehy zo severnej Afriky zvyšuje. Taliansko sa sťažuje, že je jeho európski partneri ho v tejto situácii nechávajú samé.

Na otázku ľavicového denníka Il Manifesto, či by migranti mohli dostať dočasné povolenia na pobyt, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí, Mario Giro, odpovedal, že vláda zvažuje všetky možnosti.

“Naťahujeme sa (so zvyškom EÚ – pozn red.),” povedal Giro v interview, ktoré si ministerstvo zahraničia zavesilo na svoju webstránku.

Dodal, že Taliansko sa chce vyhnúť jednostranným gestám, ale je proti striktnému aplikovaniu práva EÚ, ktoré držia migrantov v krajine, do ktorej v rámci EÚ vstúpia ako prvej.

Necítime vinu za to, že zachraňujeme ľudí

“Nebudeme akceptovať to, že sa z nás stáva európsky hotspot alebo sa cítiť vinu za to, že zachraňujeme ľudí, preto by malo byť rozhodovanie, čo spravíme s migrantmi, ktorí prichádzajú zodpovednosťou všetkých,” uviedol Giro.

V roku 2017 zatiaľ prišlo do Talianska viac ako 93 tisíc ľudí zo subsaharskej Afriky a Bangladéša. Podľa štatistík ministerstva vnútra to predstavuje to 17 % nárast oproti rovnakému obdobiu minulý rok.

Na margo vydávania víz Giro tvrdí, že je predčasné hovoriť o tom, kedy alebo koľko by ich Taliani mohli vydať. Podľa neho už dnes majú talianske úrady, ktoré prijímajú žiadosti o azyl, právomoc ich vydávať.

Taliansky minister zahraničia Angelino Alfano len o deň skôr vyhlásil, že udeľovanie dočasných víz nemá vláda v pláne.

Spôsob, ako získať pozornosť

Taliansko si pohnevalo svojich susedov už v roku 2011, keď začalo vydávať povolenia na pobyt prichádzajúcim migrantom, ktorí utekali pred násilnosťami na severe Afriky. Časť z nich následne smerovala do Francúzska, ktoré preto chcelo dočasne suspendovať schengenský režim na hraniciach.

Keby ich znova začali vydávať, zvýšilo by to tlak na iné krajiny pomôcť Taliansku, hovorí starosta sicílskeho prístavného mesta Catania Enzo Bianco.

Do mesta tento rok priviezli už 10 tisíc migrantov zachránených na mori.

“Môžeme využiť tieto nástroje a je dobré pripomenúť Európe jej zodpovednosť a povinnosti”, povedal agentúre Reuters Bianco, ktorý je bývalým ministrom vnútra a člen vládnucej Demokratickej strany (PD).

“Je to spôsob, ako si získať pozornosť Európy a povedať, že musíme túto mimoriadnu situáciu riešiť spolu.”