Taliansky prokurátor nemá dôkazy o spolupráci MVO a pašerákov utečencov

Zdroj: Wikimedia

Hlavný prokurátor sicílskeho prístavného mesta Catania, Carmelo Zoccaro v minulosti tvrdil, že má dôkazy o telefonátoch medzi pašerákmi a mimovládnymi organizáciami, ktoré zachraňujú utečencov smerujúcich do Európy z líbyjského pobrežia. V stredu však povedal, že to bola len „hypotéza“, a nemá žiadne dôkazy, ktoré by mohol použiť na súde.

Zoccaro vypovedal pred parlamentným výborom zriadeným na vyšetrenie jeho slov z februára tohto roku. Svoje tvrdenia zopakoval, no už len v rovine podozrení.

„Veľké množstvá peňazí, ktoré majú niektoré novšie MVO, sú skutočnosťou vyvolávajúcou podozrenie, a sú niečím, čo skúmame… Zatiaľ sme nenašli žiaden dôkaz“ nelegálneho financovania, povedal prokurátor. „Profily niektorých členov posádok nie sú práve filantropické.“

Zuccaro vyzval poslancov, aby na vyšetrovanie uvoľnili viac zdrojov a navrhol, aby bola na záchranárskych lodiach prítomná aj polícia.

Bez ďalších zdrojov nebude jeho úrad schopný pokračovať vo vyšetrovaní, povedal. Informácie o aktivitách mimovládnych organizácií získal zatiaľ od pohraničnej agentúry Frontex, talianskej námornej a pobrežnej stráže, a z internetu.

Politicky kontroverzný

Zuccaro sa stal politicky kontroverznou osobou. Minister spravodlivosti Andrea Orlando minulý týždeň povedal, že je „lžou“ vykresľovať mimovládne organizácie ako zločincov a Zuccara vyzval, aby začal kriminálne vyšetrovanie, ak má dôkazy. Žiadne vyšetrovanie však zatiaľ nebolo otvorené.

Na druhej strane, lídri opozičného Hnutia piatich hviezd, a antiimigrantskej Severnej ligy, mimovládne organizácie odsúdili za to, že migrantom poskytujú „taxi-službu“.

Viaceré mimovládne organizácie sa proti obvineniam ohradili. Hovoria, že plnia len svoje poslanie: pomáhajú ľuďom v núdzi, ktorým by na otvorenom mori hrozila smrť.

O tom, že mimovládne organizácie pomáhajú migrantom dostať sa do Európy, hovoril ešte v decembri minulého roku aj slovenský minister vnútra R. Kaliňák. Odvolával sa pritom na informácie agentúry Frontex.

Hovorca Frontexu vtedy pre médiá odmietol, že by agentúra tvrdila, že sa MVO podieľajú na organizovaní migrácie.

Euronews: Talianska politická hádka o obvineniach MVO zo spolupráce s pašerákmi (EN)