Timmermans nalieha na Rumunsko, aby sa nevydalo „zlou cestou“

Poľsko

Frans Timmermans, prvý podpredseda Európskej komisie, zdroj: Európsky parlament

Podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermans, včera vyzval Rumunsko, aby sa nevydalo „nesprávnym smerom“ a neprijalo kontroverzné súdne reformy. Vyjadril sa aj k procesu proti hlavnej prokurátorke.

„Nevydajte sa nesprávnym smerom!“

Rumunsko na konci minulého roka prijalo tri opatrenia, o ktorých kritici tvrdia, že oslabujú nezávislosť súdnictva a komplikujú boj proti korupcii. Nové zákony, ktoré predstavila ľavicová vládnuca strana, vyvolali v krajine sériu protestov a tiež obavy v Bruseli.

Timmermans po svojej návšteve hlavného mesta Bukurešti na tlačovej konferencii vyhlásil: „Momentálne sme v poslednom úseku maratónu. Môj odkaz znie: nezastavujte, nenechajte sa utíšiť a určite sa preboha nepustite nesprávnym smerom.“

Proces proti hlavnej prokurátorke

Timmermans sa tiež zmienil o novom procese, ktorý minulý týždeň spustil minister spravodlivosti. Jeho cieľom má byť odstránenie hlavnej prokurátorky Národného protikorupčného riaditeľstva (DNA), Laury Codruţu Kövesiovej.

„Som pevne presvedčený, že dozor nad sudcami by mali vykonávať samotní sudcovia … nie politici, ani ľudia vo výkonnej moci,“ povedal Timmermans.

Vláda obvinila Kövesiovú z porušenia ústavy a poškodenia imidžu Rumunska v zahraničí.

Pod jej vedením protikorupčný úrad v posledných rokoch podnikol kroky proti stovkám politikov zvolených na miestnej aj národnej úrovni, čo u niektorých rumunských politikov vyvolalo hnev. Kövesiová si za to od nich vypočula aj obvinenia zo zneužitia svojej moci.

Rumunsko: Za úplatky ide bývalá ministerka na šesť rokov za mreže

V utorok odsúdil rumunský súd bývalú ministerku na šesť rokov za zneužitie úradu a branie úplatkov. V krajine pokračuje ťaženie proti korupcii na najvyšších miestach.

Má podporu ľudí aj prezidenta

V utorok sa Kövesiovej zastal najvyšší súdny orgán krajiny. Posledné slovo v tomto procese bude mať stredopravý prezident Klaus Iohannis, ktorý jej už predtým vyjadril svoju podporu.

Podľa prieskumov je Kövesiová jednou z najpopulárnejších osobností Rumunska. Viac ako 94 000 ľudí podpísalo online petíciu, v ktorej vyzývajú Johanisa, aby ju z funkcie neprepúšťal.

Žiadny pokrok v boji proti korupcii

Timmermans zdôraznil, že súčasné mechanizmy dohľadu Európskej únie nad rumunským súdnictvom by sa mohli v nasledujúcom roku zrušiť len vtedy, ak bude krajina dodržiavať odporúčania v oblasti boja proti korupcii a ochrane súdnej nezávislosti.

Boj s korupciou: Brusel tvrdí, že Rumunsko už netreba monitorovať

Samotní Rumuni sú “najlepšími ručiteľmi” boja proti korupcii vo svojej krajine, povedal Frans Timmermans.

Podpredseda Komisie však povedal: „Nedosiahol sa dostatočný pokrok a v niektorých oblastiach došlo dokonca k prerušeniu.“