V Rumunsku chystajú spornú reformu súdnictva

Februárové protesty v Rumunsku. FOTO: TASR/AP/Vadim Ghirda

Kritika prezidenta Klausa Iohannisa prichádza niekoľko mesiacov po nevydarenom pláne stredo-ľavej vlády zmierniť protikorupčné zákony.

Nová vládna iniciatíva tak môže viesť k ďalším politickým turbulenciám.

Ak by reforma, ktorú v stredu predstavil minister spravodlivosti Tudorel Toader, prešla, prezident by stratil právomoc menovať generálnych prokurátorov – vrátane tých, ktorí patria pod Národné riaditeľstvo pre boj proti korupcii.

Zmena zákona by tiež znížila právomoci riaditeľstva a zabránila mu vyšetrovať súdy.

Obe strany sa obávajú spolitizovaného súdnictva

„Tieto návrhy predstavujú útok na vládu zákona, na nezávislosť súdnictva a na boj proti korupcii,“ vyhlásil prezident.

Ak by parlament tieto zmeny schválil, Rumunsko by sa mohlo vrátiť do časov, keď bol justičný systém pod politickým tlakom. To by znamenalo porušenie povinností voči Európskej únii, dodal.

Čítajte aj Rumunsko: Za úplatky ide bývalá ministerka na šesť rokov za mreže 

Úrad štátneho prokurátora vyjadril obavy, že návrh poškodí justičný systém a zvýši politickú kontrolu nad súdmi. Rovnako mnohé občianske združenia žiadajú ministra, aby plánovanú reformu, ktorá podľa nich ohrozuje boj proti korupcii, stiahol.

Podľa stredoľavých strán sú protikorupčné úrady, ktoré zaviedla vláda bývalého stredopravého prezidenta Traiana Băsescua, politicky motivované a vysoká miera usvedčenia obvinených politikov pripomína komunistický režim.

Európska únia monitoruje rumunský pokrok

Rumunsko vstúpilo do EÚ v roku 2007 a v posledných rokoch sa tešilo z vysokého hospodárskeho rastu. Brusel aj Medzinárodný menový fond však vládu opätovne vyzývajú, aby zabrala v boji proti korupcii.

Rumunsko a Bulharsko sú jedinými členskými štátmi EÚ, ktoré Únia monitoruje pod mechanizmom spolupráce a monitorovania (CVM).

Čítajte aj Boj s korupciou: Brusel tvrdí, že Rumunsko už netreba monitorovať

CVM trvá už desiaty rok a napriek tomu, že Únia ocenila, ako Rumunsko za desaťročie svojho členstva v EÚ pokročilo, viaceré problémy ostávajú nevyriešené.

Vo februári sa v Rumunsku konali najväčšie protesty od pádu komunizmu v roku 1989. Až tie primäli vládu vzdať sa plánov, ktoré boli vnímané ako snaha o zmiernenie protikorupčnej legislatívy.