Prominentná socialistická europoslankyňa: Mám pochybnosti, či Fico patrí do našej rodiny

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Portugalská europoslankyňa Ana Gomesová [EP/Emilie Gomezová]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko pod lupou EP

Európsky parlament má čoraz silnejšie zuby, hovorí ANA GOMESOVÁ. Viedla misiu europoslancov na Malte po vražde novinárky Daphne Caruany Galiziovej.

Portugalská europoslankyňa Ana Gomesová je členkou frakcie Socialisti a demokrati (S&D). Po vypuknutí škandálu Panama Papers sa stala podpredsedníčkou vyšetrovacieho výboru Európskeho parlamentu, po vražde novinárky Daphne Caruany Galiziovej viedla misiu europoslancov na Maltu. Je členkou výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti. V Európskom parlamente zasadá od roku 2004, patrí medzi najrešpektovanejších členov socialistickej frakcie.

Po vražde novinárky Daphne Caruany Galiziovej ste viedli misiu europoslancov na Malte. Vidíte paralely s vraždou Jána Kuciaka?

Vidím veľa paralel. Po prvé, v dvoch krajinách Európskej únie boli zavraždení dvaja novinári preto, čo písali. Obaja odhaľovali korupciu na vysokých miestach a únos štátu organizovaným zločinom.

Paralelu vidím aj v indíciách, že vraždu spáchali profesionáli, mafiáni. Poukazujú na to prvé zadržania na Slovensku. Na Malte boli tiež zadržaní traja ľudia prepojení na mafiu. Nestačí však vedieť, kto spáchal vraždu. Kľúčové je vedieť, kto si tieto atentáty objednal.

Ďalšiu paralelu vidím v tom, že obaja premiéri neočakávane ponúkli milión eur za informácie o vrahoch. Napriek tomu, že Galiziovú zavraždili vlani v októbri, ani dnes ešte nemáme žiadne indície o objednávateľoch.

Obávate sa, že nastane paralela aj v tomto prípade? Že ani po polroku nebudeme poznať objednávateľov Kuciakovej vraždy?

Neviem, je príliš skoro na takéto vyjadrenia. Malta požiadala zahraničie o pomoc. Do tamojšieho vyšetrovania sa zapojili Europol, FBI a holandské zložky. Aj Slovensko požiadalo o zahraničnú pomoc, čo má uistiť ľudí o profesionálnom vyšetrovaní. Zdá sa, že ľudia na Slovensku, ani na Malte neveria svojej polícii. Ani napriek účasti zahraničných policajných expertov však stále nepoznáme objednávateľov Galiziovej vraždy.

Europoslanec, ktorý prichádza na Slovensko: Máme otázky aj na Tibora Gašpara

Zajtra na Slovensko príde monitorovacia misia zložená z popredných europoslancov. Jej člen Benedek Jávor hovorí, že je šokujúce, že slovenské orgány nevyšetrili roky známe informácie o finančných podvodoch.

Ďalšou paralelou je, že obaja premiéri sú socialisti, členovia vašej politickej skupiny.

To je pravda. Zároveň je to pre mňa o jeden dôvod navyše, prečo treba všetko objasniť. Ako socialistka si nezakrývam oči pred niekým z takzvanej „rodiny“. Poviem vám, že pri pohľade na politiku Roberta Fica mám veľa pochybností o tom, či patrí do našej rodiny.

Napríklad?

Migrácia. Jeho politika nemá nič spoločné so sociálnou demokraciou. Nanešťastie je stále členom rodiny.

Na druhej strane máme o dôvod viac klásť naňho vyššie nároky. Ako socialistka som viedla misiu na Malte. Aj napriek tomu, že išlo o socialistickú vládu, som urobila, čo bolo treba. Kládla som sa správne otázky a trvala na nich, spísala som naše zistenia. Vyšetrovanie Európskeho parlamentu na Malte sa ešte neskončilo.

Jednu správu ste už zverejnili.

Áno, ale pokračujeme. Správa nebola len o vražde Galiziovej. Bola o tom, čo vražda a ďalšie informácie, ktoré sme zistili, znamenajú pre právny štát. Hovorím o nedostatočnej reakcii na zverejnenie Panama Papers. Tie ako aj Daphne Caruana Galiziová priniesli jasné odhalenia o dvoch členoch kabinetu premiéra Josepha Muscata. Mali offshorové účty a naznačovali rôzne typy korupčných vzťahov. Napriek tomu sú dodnes obaja vo vláde. Toto je asi najviac do očí bijúca skutočnosť, na ktorú sme sa pýtali. Ako socialistka som principiálnu otázku „prečo“ neprestala klásť.

Jedna vysokopostavená predstaviteľka socialistov v Európskom parlamente sa dištancovala od vašich vyjadrení s tým, že ide o váš osobný názor a nie o názor vašej politickej skupiny.

Bola to slovinská europoslankyňa Tanja Fajonová, ktorá sa vyjadrila ako podpredsedníčka frakcie. Nikdy svoju príslušnosť k socialistom neskrývam. Som veľmi hrdá portugalská socialistka, a preto som súčasťou tejto skupiny v Parlamente.

Misiu na Malte som neviedla ako zástupkyňa socialistickej skupiny, ale ako podpredsedníčka vyšetrovacieho výboru pre Panama Papers. Socialistickú skupinu zastupovali iní členovia misie. Konala som ako europoslankyňa, ktorá chce pravdu.

V monitorovacej delegácii europarlamentu mal byť aj Sulík, účasti sa vzdal

ŠPECIÁL / Monitorovacia misia Európskeho parlamentu pricestuje na Slovensko už zajtra, zostane do piatku. Pozrie sa na prideľovanie európskych dotácii na východe Slovenska, o ktorých písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

Ale zostala som socialistkou a nikdy ňou neprestanem byť. Na ľudí z mojej politickej skupiny mám vyššie etické nároky ako na ľudí z iných skupín. A preto absolútne nesúhlasím s vyhláseniami, ktoré moju skupinu dištancujú od mojich krokov. Socialistickej a sociálnodemokratickej veci som urobila dobrú službu tým, že som hľadala pravdu a odpovede na znepokojivé otázky.

V maltskej vláde sú dvaja ľudia, u ktorých korupciu odhalili Panama Papers, Galiziová a dokonca maltská finančná polícia, stále nie sú obžalovaní a odsúdení. Mali by rezignovať, premiér by ich mal odvolať.

Prípad slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) je podobný. Aký by mal byť podľa vás presný dôvod rezignácie ľudí na Malte, o ktorých hovoríte? Mali by rezignovať preto, lebo o nich zavraždená Galiziová písala alebo preto, že sú podozriví z korupcie?

Nemali by rezignovať preto, že o nich písala novinárka. Nebola to len jedna novinárka, bolo to mediálne konzorcium zriadené za účelom skúmania Panama Papers. Máme vážne dôkazy. Disponujem dokumentmi, ktoré podpísali maltský minister a šéf premiérovej kancelárie za účelom zriadenia účtov v Paname a zmocnenia spoločnosti na Novom Zélande pre kontrolou týchto účtov. Spravili tak tesne pred tým, ako sa ujali svojich funkcií. Kópie dokumentov sa k nám dostali v rámci vyšetrovania Panama Papers, ešte pred vraždou Galiziovej. Na Maltu sme sa vrátili v misii venovanej právnemu štátu – v kontexte vraždy, obvinení z prania špinavých peňazí a slabom boji proti nemu.

Na stretnutí s maltským premiérom som sa ho opýtala, prečo sú títo dvaja ľudia stále vo funkciách, prečo nesedia vo väzení. Povedal: Vyhrali sme voľby a oni zostávajú, lebo si to želám. Je to veľmi znepokojivé.

Mafiánska vražda prominentnej maltskej novinárky šokovala Európu

Daphne Caruana Galizia bola najznámejšou investigatívnou novinárkou na Malte. Zabila ju bomba nastražená v jej aute, pár minút potom ako opustila svoj dom.

Tiež bolo veľmi znepokojivé zistiť, že bývalý maltský eurokomisár Joseph Dalli, ktorý rezignoval po obvinení z korupcie zo strany Európskeho úradu pre boj proti podvodom a maltskej finančnej polície, nebol na Malte vyšetrovaný. Navyše sa stal poradcom premiéra, nebol pritom ani v jeho strane. To vzbudzuje veľa ďalších otázok.

Sama ste povedali, že premiér Fico nie je skutočným sociálnym demokratom. Sledujete dianie na Slovensku. Budete ako rešpektovaná europoslankyňa v socialistickej skupine iniciovať nejaký postup proti Smeru-SD alebo inak vyvíjať tlak na slovenské úrady?

Podporujem misiu Európskeho parlamentu na Slovensku. Bude dôležité, s akými informáciami prídu. Ale áno, nejaká práca čaká aj našu politickú stranu. Môj názor na politiky premiéra Fica, napríklad migračnú, nie je nový. Rovnaký názor majú mnohí iní členovia našej skupiny. Pripomínam, že Fico bol predvolaný, aby svoje vyjadrenia vysvetlil.

Ficova rétorika sa vyostruje. Naznačil, že proti Slovensku konšpiruje americký finančník a filantrop George Soros spolu so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom.

To som nevedela (rozhovor sa konal v utorok 6. marca, kedy Fico prvýkrát naznačil konšpiráciu – pozn. red.). To znamená, že používa rovnaké argumenty ako maďarský premiér Viktor Orbán či rumunská premiérka Viorica Dăncilová (tiež socialistka – pozn. red.). Tá má obvinila, že som Sorosovým pešiakom. Poukázala som totiž, že justičná reforma v Rumunsku slúži na obmedzenie vyšetrovania korupcie. Fakt, že členovia mojej politickej rodiny používajú rovnaké argumenty ako xenofóbny pravicový populista Viktor Orbán alebo ruský prezident Vladimir Putin, ma len utvrdzujú v presvedčení, že nemajú nič spoločné s témami socialistov a sociálnych demokratov. My by sme mali v prvom rade bojovať za ľudské práva a proti korupcii.

Po „Paradise papers“ už Európska únia nemá na čo čakať

Posledná séria dokumentov o daňových rajoch s názvom „Paradise papers“ odhalila, že schránkové firmy neslúžia len na vyhýbanie sa daňovej povinnosti ale i krytie závažnejších zločinov.

Mala by vaša strana prijať nejaké opatrenia?

Mala. Toto v prvom rade nie je vecou politickej príslušnosti, ale osobnej integrity a etiky akejkoľvek politickej rodiny.

Mala by Strana európskych socialistov pozastaviť členstvo Smeru-SD?

Musíme o Smere-SD aspoň diskutovať. V tejto chvíli nežiadam žiadne konkrétne opatrenia. Hovorím len, že si nemôžeme zakrývať oči, ak čelíme veľmi pochybnému správaniu v rozpore s princípmi demokracie. Nestačí odsúdiť ho, ak prichádza z pravicovej rodiny, od premiéra Orbána, a byť prvými, kto Európsku ľudovú stranu kritizuje za jeho ochranu. Nesmieme zatvárať oči pred tým, čo sa deje v našej vlastnej rodine. Ja to neurobím.

Mali by európski socialisti diskutovať o pozastavení členstva Smeru-SD?

Nevolám po žiadnom konkrétnom opatrení. Len hovorím, že naša skupina Socialistov a demokratov v Európskom parlamente a Strana európskych socialistov nesmú zatvárať oči, a správať sa tak, ako si Európska ľudová strana zakrýva oči pred Orbánom, pretože je jej členom. Náš klub má svoje hodnoty a tie treba rešpektovať. Neprekáža mi, že upútam pozornosť iných členov. Konám podľa vlastných etických hodnôt a zo zmyslu pre povinnosť voči našim voličom.

Zaujíma ma, aké výsledky môže misia europoslancov na Slovensku dosiahnuť, ak zvážime skúsenosť z maltskej misie. Niektorí ľudia, ktorých ste predvolali, na stretnutie neprišli. Iní čítali napísané stanovisko. Sama ste po druhej návšteve Malty povedali, že bola ešte horšia ako prvá návšteva. Nie je mandát Európskeho parlamentu veľmi obmedzený, ak úrady na mieste odmietnu spolupracovať?

Európsky parlament má čoraz ostrejšie zuby. Keď sa objavil škandál LuxLeaks, v Parlamente sa strhol boj ohľadom zriadenia vyšetrovacieho výboru. Mnohí europoslanci vrátane socialistov ho odmietali. Napokon sa nám podarilo zriadiť ho. Aj ja som zaň bojovala. Vyšetrovací výbor pre LuxLeaks vypracoval dve veľmi dôležité správy, na základe ktorých dnes Európska komisia prijíma opatrenia. Patrí medzi ne aj rozhodnutie, aby si Írsko vyžiadalo naspať dane od Apple a ďalších spoločností.

Potom prišiel škandál Panama Papers. Keďže už sme mali precedens z LuxLeaks, nebolo zložité zriadiť ďalší vyšetrovací výbor. Stala som sa jeho podpredsedníčkou a spravil neuveriteľnú robotu. Pravda, v niektorých prípadoch sme sa nedočkali spolupráce, ktorú sme žiadali. Pracovali sme však ďalej. Vďaka tomu sme po vražde Galiziovej a Kuciaka mohli vytvoriť špeciálne misie. A navyše smerujeme k zriadeniu ďalšieho vyšetrovacieho výboru o Paradise Papers. Dúfam, že slovenská misia odovzdá svoju správu výboru Parlamentu pre občianske slobody aj novému vyšetrovaciemu výboru.

Europoslanec o eurofondoch na východe Slovenska: Už v minulosti sa objavili „systematické nezrovnalosti“

ŠPECIÁL / Hlavný dôvod návštevy europoslancov nie je vražda, ale podozrenie z defraudácie európskych fondov, hovorí český europoslanec TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ. Pripravuje štvrtkovú a piatkovú misiu Európskeho parlamentu na Slovensku.

Pravda, na Malte sme sa nemohli stretnúť so všetkými, s ktorými sme chceli. Ale videli sme mnoho ľudí, ktorí nám veľa povedali. Na našu správu zaútočila maltská vláda, nedokázala však nájsť jednu faktografickú chybu, ktorá by spochybnila našu interpretáciu. Keď sme vypracovali túto správu, prišli za nami s informáciami mnohí ďalší ľudia.

A preto pokračujeme. Informácie spracúvame, plánujeme vypočúvanie ľudí. Absolvovali sme už videokonferenciu s whistleblowerom a ďalšími zdrojmi. Je to dôveryhodný proces a plníme si svoje úlohy.

Nekritizovala by som Parlament. Robí, čo môže. Buduje si nové právomoci tam, kde žiadne nemal. Pred LuxLeaks nemal v tejto oblasti žiadne kompetencie. Mandát vyšetrovacieho výboru pre Paradise Papers je silnejší ako mandát predošlých výborov. Ďalším prostriedkom, ako zistiť pravdu, sú misie ako tá na Malte a na Slovensku. Nečakajte však, že misia vyjasní veci za jeden deň.

Náš tlak (na národné a európske inštitúcie) a podpora ohrozených novinárov sú veci dôležité samé osebe.

Čo očakávate od slovenskej vlády?

Plnú spoluprácu s Európskym parlamentom, orgánmi národnej a medzinárodnej spravodlivosti, ktoré majú dolapiť vrahov, absolútnu transparentnosť pri vyšetrovaní.

Očakávate od slovenskej vlády, že vyvodí aj politické dôsledky?  

V tejto chvíli potrebujeme fakty. Úrady robia všetko pre to, aby odhalili pravdu, páchateľov a objednávateľov zločinu, ako aj všetky korupčné prepojenia, o ktorých Kuciak písal. Preto je dôsledný dohľad Parlamentu tak dôležitý.

Komisia vyzýva Slovensko na úplné zavedenie smernice o boji proti praniu špinavých peňazí

Ak si Slovensko svoju povinnosť nesplní, Komisia môže rozhodnúť o postúpení prípadu Súdnemu dvoru EÚ. Minister financií Peter Kažimír sa k dôvodom, prečo Slovensko úplne neprenieslo smernicu do národného práva, nevyjadril.