Maďarsko: Šefčovičov balíček zvýši ceny energií

elektrina

Slovensko a Maďarsko sa prepojili. FOTO: TASR/Jozef Ďurník

Maďarsko patrí medzi najväčších kritikov legislatívy, ktorú predstavil vlani v novembri podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. O výhradách Budapešti sa portál EurActiv.sk rozprával so zástupkyňou štátneho tajomníka na ministerstve pre národný rozvoj Andreou Beatrix Kádárovou. Rozhovor sa uskutočnil koncom mája na konferencii „Integrácia elektrického trhu 2.0 v strednej a juhovýchodnej Európe“.

V súvislosti s legislatívnym balíčkom „Čistá energia pre všetkých Európanov“ ste hovorili o regulácii cien. Čo prekáža Maďarsku najviac?

Čo sa týka cenovej regulácie, Maďarsko je vo veľmi špecifickej situácii. Sme jedným z tých členských štátov, kde domácnosti míňajú tretinu svojho príjmu na účty za energie a kúrenie. Nemyslím si, že návrh Európskej komisie povedie k poklesu cien. Keď sa pozrieme na skúsenosti iných krajín, musíme vidieť, že po zrušení regulovaných cien nenasledoval pokles, ale nárast cien.

Zároveň však vidíme veľký rozdiel medzi malo- a veľkoobchodnými cenami. Nie sú maloobchodné ceny v Maďarsku vyššie pre rôzne dane a poplatky?

Čo sa týka cien pre domácnosti, maďarská vláda má veľmi jasný cieľ udržať ich na dostupnej úrovni pre ľudí. A pre dosiahnutie tohto cieľa sa budeme snažiť využívať akýkoľvek nástroj.

Kedy prijme Maďarsko konečné investičné rozhodnutie o stavbe jadrovej elektrárne Paks II?

Paks II nie je v mojej právomoci. Pre tento projekt máme nového ministra bez kresla.

Proces pre udelenie nevyhnutných povolení sa však už začal a rozličné rozhodnutia boli zo strany Európskej komisie už prijaté. V marci prijala Komisia rozhodnutie o štátnej pomoci. Sme na správnej ceste.

Je dobrým rozhodnutím investovať tak veľa peňazí do jadrovej elektrárne ako základnej kapacity v čase, keď Komisia kladie dôraz na decentralizáciu výroby elektriny a na prosumerov?

Samozrejme, že je to dobré rozhodnutie. V Maďarsku nazývame Paks II „projektom pre udržanie kapacity“. Teraz máme v prevádzke staré reaktory Paks I. Životnosť týchto štyroch blokov sa končí v 30. rokoch 21. storočia. Posledný blok vydrží do roku 2037. Preto sa snažíme nájsť riešenie, ako nahradiť 2 000 MW. V takom prípade nemáte veľmi na výber. My sme si vybrali jadrovú energiu. Kým sa skončí životnosť starých reaktorov, musíme dokončiť stavbu nových. Cieľ pre dokončenie nových blokov je v polovici 20. rokov.

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/madarsky-expert-o-novej-atomke-su-aj-ine-alternativy-ale-vlada-nediskutovala/

Takže Paks I a Paks II budete prevádzkovať súbežne.

Po krátke obdobie. Potom to bude projekt pre udržanie kapacity.

Nebojíte sa, že sa zvýši závislosť Maďarska od Ruska?

Nemyslím si. V prípade starých reaktorov sme zatiaľ nemali žiadny problém týkajúci sa paliva. Nemyslím si, že nás čakajú nejaké iné problémy. Stále máme diverzifikovaný energetický mix. Okrem jadrovej energie máme aj zelené energie a uhlie a lignit.

Maďarsko a Slovensko nedávno podpísali dohodu o posilnení prepojenia elektrizačných sústav. Prečo trvalo obom krajinám tak dlho, aby sa prepojili?

Nemyslím si, že to trvalo tak dlho. V energetickom sektore vždy nejaký čas trvá, kým sa projekty naštartujú. Ale po istom čase sa nám podarilo nájsť správne miesto (pre vybudovanie prepojení). A so Slovenskom sme podpísali dôležitú dohodu.

Prečo je dôležitá pre Maďarsko?

Pre bezpečnosť dodávok. Ide o pár elektrických prepojení. Jedno je dôležité pre nás, druhé pre Slovensko. Je to otázka bezpečnosti dodávok pre obe krajiny. Maďarsko má dnes vcelku dobrú úroveň prepojení so susednými krajinami.

Nebojí sa Maďarsko súťaže so slovenskými firmami?

Myslím, že túto situáciu zvládneme.