Aké budú elektrické siete budúcnosti? Energetici sa pripravujú na svoj Uber

elektrické vedenie

Výstavba elektrického vedenia. FOTO-TASR

Známa neznáma. Energetici smerujú k digitálnej revolúcii, ale ešte nevedia, ako bude vyzerať.

„Svet taxíkov zmenil Uber. Hotelový biznis zmenil Airbnb a Booking.com,“ povedal Ben Voorhorst, podpredseda predstavenstva Európskej siete prevádzkovateľov prenosových sústav (ENTSO-E). „Ale čo bude uberový moment pre nás?“ opýtal sa na konferencii Completing the European Power Market: A Central East European Perspective.

Digitalizácia sietí by mala prispieť k tomu, aby boli zákazníci slobodnejší a výroba elektriny zelenšia. Ale pre prevádzkovateľov prenosových sústav (TSO) to nie je jednoduchá úloha v čase, keď sa snažia naplniť svoju tradičnú rolu: udržať bezpečnosť dodávok za rozumné ceny.

Rovnováha dopytu a ponuky

Bratislavská konferencia ENTSO-E, ktorá sa konala 23. septembra, bola priestorom pre predvídanie známych neznámych, ale tiež pre sprostredkovanie očakávaní smerom k Európskej komisii, ktorá do konca roka predloží novú legislatívu o dizajne trhu s energiami.

TSO sú zodpovedné za prenos elektriny od elektrární k prevádzkovateľom miestnych alebo regionálnych distribučných sústav (DSO). V každej chvíli musia zabezpečovať rovnováhu dopytu a ponuky v sieti.

V čase, keď sa do distribučných sietí pripája stále viac obnoviteľných energií, je to však čoraz zložitejšie. Súčasťou riešenia môže byť digitalizácia, téma spájaná častejšie s DSO, ktoré dodávajú elektrinu konečným zákazníkom. Pre TSO môžu inteligentnejšie siete znamenať efektívnejšie vyvažovanie obnoviteľných energií, ktoré závisia od počasia.

Ale zatiaľ vnímajú TSO digitalizáciu v kontexte energetickej únie skôr ako výzvu.

Zmeniť celú spoločnosť

Podľa Juraja Nociara, šéfa kabinetu podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, je cieľom energetickej únie viac ako zelená ekonomika. „Meníme celú spoločnosť,“ povedal Nociar v úvodnom prejave na bratislavskej konferencii.

Je presvedčený o tom, že „rýchla digitálna revolúcia vytvorila nové príležitosti, o ktorých pred tým nemohol nikto snívať.“

„Vedeli by ste si predstaviť elektrické auto, ktoré si samo naprogramuje nabíjanie baterky podľa predpovede počasia?“ opýtal sa Nociar. „Keby som vám to povedal pred piatimi rokmi, povedali by ste mi, že som blázon a snívam o niečom neskutočnom,“ povedal.

Nociar verí, že otáznik nevisí nad technológiou. „Je to už len otázka jej sprístupnenia viac menej pre každého,“ uviedol pred sálou plnou manažérov TSO.

Inteligentné siete sú životne dôležité

Šéf ENTSO-E a Energinet.dk Peder Østermark Andreasen tiež vníma digitalizáciu ako príležitosť. „Stále viac zdrojov nevyrába elektrinu podľa plánu, ale podľa poveternostných podmienok,“ povedal šéf dánskeho prevádzkovateľa na tlačovke na okraj konferencie.

Ako uviedol, podiel variabilných obnoviteľných energií ako voda, vietor a slnko dosahuje v niektorých krajinách až 60, 70 či dokonca 80 percent.

„Potrebujeme viac flexibility,“ povedal Andreasen novinárom. „Inteligentné siete a inteligentné elektromery, digitalizácia domácností, voľný tok dát o aktuálnom stave systému sú životne dôležité,“ myslí si.

S cieľom zvýšiť flexibilitu môžu aj prevádzkovatelia prenosových sústav zaplatiť za digitálne služby pre lepšiu kontrolu frekvencie či pre riadenie siete v preťažení, predpovedá šéf ENTSO-E.

Vytvoria trhy, obchodovať nebudú

Prevádzkovatelia prenosových sústav však tvrdia, že v centre Šefčovičovej a Nociarovej „rýchlej digitálna revolúcie“ sú spotrebitelia a distribučné siete.

„DSO, energetickí zoskupovatelia a obchodníci (s elektrinou) môžu urobiť dobrý obchod na strane zákazníka v distribučnej sieti. Uvoľnil by sa celý priestor pre aktívnych zákazníkov, ktorí podporia elektrický systém,“ povedal Andreasen na tlačovke.

„My môžeme tie trhy vytvoriť, ale nebudeme sa na nich zúčastňovať.“

„Problém (digitalizácie) je prvom rade otázkou pre DSO,“ uviedol pred novinármi Miroslav Stejskal, predseda predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. „Úlohou TSO je udržovať rovnováhu.“

Rozdelenie úloh

V skutočnosti sa musí úloha prenosových sústav v sieťach 21. storočia ešte vyjasniť.

TSO dúfajú, že im nová legislatíva z dielne Komisie umožní spolupracovať naprieč hranicami a vrhne viac svetla na budúce vzťahy medzi rôznymi hráčmi na trhu.

Kamila Csomaiová z maďarského prevádzkovateľa očakáva od Komisie, že „vyjasní úlohy DSO a TSO tak, aby bola zabezpečená efektívna spolupráca vnútri a medzi štátmi.“

A ako povedala šéfka MAVIR na konferencii, „reguláciu potrebujeme aj na podporu harmonizácie zberu dát, klasifikáciu a manažment dát, aby bola možné využiť big data v energetickom sektore.“

Práčka, čo sa riadi cenami

Keď Voorhorst predstavil analógiu s taxislužbami, povedal, že Uber a spol. „neinvestujú do aktív, prichádzajú s novými službami.“

Súčasný výskum načrtol jasnejší obrázok elektrických sietí budúcnosti. Podľa Marka Van Stiphouta z Generálneho riaditeľstva pre energetiku pracuje Európska komisia na viacerých projektoch. Jeden sa venuje cezhraničnej spolupráci prevádzkovateľov sústav využívajúcej pravdepodobnostné modely pre uvoľnenie preťaženia.

Ďalší projekt prepája domáce spotrebiče ako práčka s miestnou sieťou, do ktorej dodávajú elektrinu malé elektrárne. Spotrebiče sa vypínajú a zapínajú podľa cenových signálov. „Zákazník len povie, že chce, aby sa napríklad bielizeň oprala do zajtra,“ vysvetlil Stiphout.

V týchto projektoch je podľa neho zahrnuté všetko: udržateľnosť, obnoviteľné energie, big data.

Nová legislatíva pre nové trhy

Stiphout z Komisie naznačil, že nová legislatíva o trhu s elektrinou bude podporovať cezhraničnú regionálnu spoluprácu TSO aj dynamické ceny založené na inteligentných elektromeroch a veľkoobchodných trhoch.

Nebude sa štítiť ani problému dostupnosti trhov s vyrovnávacími službami pre malé obnoviteľné zdroje, aktérov na strane dopytu a pre miestne skladovaniu elektriny.

„Všetko je to o aktívnejšej účasti zákazníkov na trhu,“ povedal Stiphout.

Čo sa týka služieb typu Uber, podľa neho sa umiestnia najmä v priestore medzi distribučnou sústavou a konečným zákazníkom.

Siete pre občanov

Kým sa staré modely a vzťahy v elektroenergetike menia na nové, netreba zabúdať na hlavný zmysel, varuje Antonella Battagliniová.

„Siete budujeme pre budúcnosť,“ povedala pre EurActiv.sk šéfka Renewable Grid Initiative, ktorá tiež prišla na konferenciu. „Nerobíme to pre DSO, TSO alebo tvorcov politík. Robíme to pre spoločnosť.“

Riaditeľka iniciatívy, ktorá prepája mimovládky a prevádzkovateľov prenosových sústav je presvedčená o tom, že spoločnosť treba zapojiť.

„Inak nedosiahneme energetickú transformáciu a nevyvinieme spravodlivý systém.“

 

Viac videí a rozhovorov z podujatia nájdete na youtube kanáli EurActiv.sk.