Bratislavská mestská doprava bude aj vďaka eurofondom čistejšia

Prostriedky z Regionálneho fondu vo výške 61,4 milióna eur sa použijú na nákup 30 nových električiek, ktoré budú jazdiť tak na existujúcich trasách, ako aj na novej trase do Petržalky. Celkové náklady projektu sú vyše 90 miliónov eur.

Projekt bude realizovaný v rámci programu Doprava z predošlého programového obdobia 2007-2013, v ktorom bolo Slovensku na Kohéznu politiku pridelených okolo 11.7 miliárd eur. V programovom období 2014-2020 dostane Slovensko približne 14 miliárd eur.

Tento projekt je súčasťou strategického programu rozvoja Dopravného podniku Bratislava, v rámci ktorého bude zakúpených 15 jednosmerných a 15 obojsmerných električiek.

K už schváleným 30 električkám však môže podľa rezortu dopravy získať hlavné mesto v aktuálnom období eurofondov ešte ďalších 15 obojsmerných vozidiel.

Na príprave žiadosti o nenávratný finančný príspevok už pracujú ministerstvo dopravy spolu s Dopravným podnikom Bratislava, informoval Martin Kóňa, hovorca rezortu dopravy.

Keďže sa jedná sa o tzv. ”veľký projekt”, pri ktorom výška celkovej investície presahuje 50 miliónov eur, musela ho schváliť Európska komisia. 

S realizáciou projektu sa začalo 1. júla 2013, ukončená má byť do konca roku 2015. 

Podľa slov Ľubomíra Belfiho, generálneho riaditeľa Dopravného podniku Bratislava, by sa prvá električka mohla v Bratislave objaviť na jeseň toho roka. Nasadená do premávky bude ale až po procese testovania v prvom štvrťroku budúceho roka.

Nové električky uľahčia prepravu zdravotne postihnutých ľudí, starších osôb či mamičiek s kočíkmi.

Pozície

Európsky komisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn, ktorý investíciu odobril povedal: „Tento projekt je dobrým príkladom ako investície v rámci regionálnej politiky môžu prispieť k zlepšeniu kvality života obyvateľov aj na Slovensku. Tento projekt zaistí  kvalitnejšiu verejnú dopravu ako aj bezpečnejšie, udržateľné a ekologické podmienky cestovania. To všetko prispeje k lepšej kvalite mestského života. Projekt prispeje aj k zvýšeniu konkurencieschopnosti a k celkovému posilneniu hospodárstva v  hlavnom meste Slovenska a rovnako napomôže krajine spĺňať ciele v oblasti klímy."

„Vynaložili sme nesmierne úsilie na prípravu menších, no zato efektívnych projektov pre Bratislavu s cieľom zlepšiť kvalitu verejnej dopravy, a tým aj kvalitu života obyvateľov a návštevníkov nášho hlavného mesta. Som veľmi rád, že Bratislavčania sa aj vďaka eurofondom konečne dočkajú moderných električiek, ktoré sú bezpečnou a ekologickou formou verejnej dopravy,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek