Čo znamená “smart cities” alebo aké mestá sú inteligentné?

smart cities inteligentné mestá Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič na bratislavskom summite Výboru regiónov. FOTO-EK (Samuel Kubani)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Summit regiónov a miest 2016

V rámci Európskej komisie sme pochopili, že táto agenda je čoraz dôležitejšia. Preto sme vytvorili tím, ktorý koordinuje problematiku inteligentných miest.

Ekonomika 21. storočia

Jyrki Katainen (podpredseda a komisár pre pracovné miesta, rast investície a konkurencieschopnosť) sa stará o to, ako zabezpečiť inteligentné financovanie pre inteligentné budovy a mestá.

Violeta Bulc (komisárka pre dopravu) sa stará o všetky aspekty dopravnej politiky. Corina Crețu (komisárka pre regionálnu politiku) nám pomáha s regionálnymi fondami.

Smart cities znamená, že mestá budú kľúčom a uzlom pre budovanie novej synergickej infraštruktúry, ktorú potrebujeme pre ekonomiku 21. storočia. Tá bude o spracovaní dát, o udržateľných energiách a zdieľanej ekonomike.

Mestá to pochopili ako prvé. Iniciatíva prichádza od nich. Majú veľký záujem na tom, aby sme im vytvárali právne rámce a platformy, kde si môžu vymieňať skúsenosti a kde môžu žiadať o prefinancovanie niektorých projektov.

Každé mesto bude iné

Predstavím to veľmi zjednodušene. Každé inteligentné mesto bude iné, ale charakteristiky budú spoločné.

Budú sa rozvíjať na základe plánov udržateľného rozvoja, ktoré si vypracujú a ktoré častokrát majú vyššie ambície než národné vlády.

Budú využívať modernú mestskú hromadnú dopravu. Budú postupne – verím tomu – vytláčať autá na nečistý pohon.

Budú sa snažiť byť inkluzívne a ponúkať mladým ľuďom, aby mohli študovať profesie budúcnosti. Budú postupne transformovať priemysel, ktorý je okolo nich, aby bol čistejší, zdravší.

Budú sa skrátka prispôsobovať trendu, ktorý by nás mal priviesť k uhlíkovo neutrálnej ekonomike v roku 2050.