Energetická únia: Komisia chce národné plány

Šefčovič, Buzek, Žiga

Šefčovič sa teraz musí dohodnúť s Parlamentom a Radou. FOTO-EU2016SK

Projekt energetickej únie ide ďaleko za rámec samotnej energetiky a treba ho vnímať ako nástroj celkovej modernizácie európskej ekonomiky.

Uviedol dnes podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič pri príležitosti predstavenia druhej správy o stave budovania energetickej únie.

Modernizácia európskej ekonomiky

“Skôr by som tento projekt prezentoval ako silný modernizačný inštrument na oživenie európskej ekonomiky, na jej celkovú modernizáciu, aby sme vytvorili silné nízkouhlíkové zázemie na to, aby európske hospodárstvo bolo budované na moderných základoch v znamení digitálnych technológií a čistej energie,” vysvetlil Šefčovič v rozhovore pre TASR.

Dodal, že EÚ sa netají, že aj za pomoci tejto agendy chce byť najmodernejšou ekonomikou na svete.

Na tohtotýždňovom stretnutí s novinármi avizoval, že „chceme urobiť všetko pre to, aby bol európsky automobilový priemysel najlepší na svete.”

Komisia preto plánuje tento rok predložiť nové návrhy na obmedzenie emisií osobných aj nákladných áut. 

Turné po členských štátoch

Slovenský eurokomisár pripomenul, že v minulom roku sa EK sústredila na prípravu a predloženie hlavných balíkov spojených s budovaním energetickej únie a s klímou.

Po novembrovom predložení ďalších ôsmich návrhov balíka “Čistá energia pre všetkých Európanov” je dokončených okolo 80 percent legislatívnych aktov potrebných na skompletizovanie energetickej únie, ktorej cieľom je bezpečnosť dodávok cenovo dostupnej a ku klíme šetrnej energie.

Podľa jeho slov ide o “najrozsiahlejšiu reformu” v európskej energetike a rok 2017 sa má stať rokom implementácie vlaňajších návrhov.

Šefčoviča čaká turné po členských krajinách EÚ, prvá návšteva bude už koncom tohto týždňa v Holandsku. Eurokomisár chce s národnými vládami prerokovať, ako konkrétne presadiť vlaňajšiu legislatívu a zamerať sa na prípravu národných energetických plánov, ktoré budú v súlade s Parížskou dohodou o klíme a stratégiou EÚ na prechod na čistejšie technológie a nízkouhlíkovú ekonomiku.

Rokovania s Parlamentom

Okrem toho eurokomisia musí získať aj súhlas Európskeho parlamentu pre skorší balík legislatívnych návrhov z februára 2016.

Šefčovič jedno z prvých stretnutí absolvuje dnes pred členmi parlamentného Výboru pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE).

Európsky parlament a Rada EÚ (členské štáty) už dosiahli provizórnu dohodu na legislatíve o medzivládnych dohodách o energetike. V súčasnosti prebiehajú rokovania o nových pravidlách označovania energetickej účinnosti a pripravujú sa medzinštitucionálne rokovania o legislatíve zameranej na bezpečnosť dodávok zemného plynu.

“Tento rok sa chceme zamerať na to, aby tieto návrhy boli schválené členskými krajinami a Európskym parlamentom,” potvrdil Šefčovič.