Nórsko môže byť batériou pre európsku energetiku. Vďaka hydroelektrárňam

obnoviteľné energie hydroelektrárne

Európa sa má spoliehať na vodnú energiu. FOTO-TASR/AP (David Josek)

Vývoz ropy a zemného plynu robí z  Nórska bohatý štát, avšak potenciál krajiny skrytý v horách, jazerách a riekach môže v budúcnosti zafungovať ako „obrovská batéria“ v prospech Európskej únie a prispieť aj k znižovaniu klimatických zmien. Uviedol dnes európsky týždenník Politico.

Koncept vychádza z predpokladu, že prebytočná energia vyrábaná z veterných elektrární a solárnych článkov či už v Nórsku alebo v iných krajinách EÚ môže byť elektricky vysielaná do Nórska, kde sa využije na čerpanie vody „proti prúdu“, za hrádze vodných elektrární. Keď bude Európa potrebovať elektrinu, nórska strana vypustí naakumulovanú vodu cez turbíny hydroelektrární a v podobe elektriny ju pošle späť do EÚ.

Politico pripomenul, že táto myšlienka sa vo februári tohto roku, počas návštevy Nórska, mimoriadne zapáčila podpredsedovi Európskej komisie pre Energetickú úniu Marošovi Šefčovičovi.

Energia z nórskych hydroelektrární

„Nórsko by mohlo zohrávať úlohu gigantickej baterky. Má obrovské možnosti aj pre využitie vodnej energie cez hydroelektrárne. Energia vyprodukovaná v Severnom mori ak by sa okamžite nespotrebovala, by mohla byť využitá na vytlačenie vody do vyššie postavených priehrad. Tie by sa dali využiť vtedy, keď to európska energetická sústava bude potrebovať,“ opísal pre TASR situáciu Šefčovič v rozhovore z 10. februára.

Politico v tejto súvislosti pripomína, že EÚ chce najbližších rokoch upraviť svoj trh s elektrinou tak, aby vernejšie odrážal rastúci podiel obnoviteľných zdrojov v celkovom energetickom systéme.

Šefčovič opakovane zdôrazňuje, že v rámci exekutívy EÚ chce predložiť nové návrhy na „premodelovanie“ trhu s elektrickou energiou do konca tohto roka.

Keď slnko nesvieti a vietor nefúka

Nórsky minister pre energetiku Tord Lien pre Politico uviedol, že jeho krajina bude schopná dodávať veľa energie aj „keď slnko nesvieti a vietor nefúka“, v období, keď Európa bude rýchlo potrebovať obrovské objemy energie.

Politico cituje aj slová podpredsedu EK Šefčoviča, podľa ktorého Nórsko aj napriek obrovským rezervám uhľovodíkov, „pôsobivo“ rozvíja svoje obnoviteľné zdroje energie a uchovávanie energie z týchto zdrojov.

Noviny pripomenuli, že Šefčovič vo februári navštívil vodnú elektráreň Kvilldal s výkonom 1,2 gigawattov, ktorej vodná priehrada má podľa jeho slov „väčšiu úložnú kapacitu než Čínsky múr omietnutý z oboch strán najdokonalejšími batériami dneška“.

Nóri už elektrinu vyvážajú

Povesť „gigantickej zelenej batérie“ podľa Politico Nóri napĺňajú už dnes, keď vyvážajú „zelenú elektrinu“ z hydroelektrární do Holandska a vymieňajú si energiu z obnoviteľných zdrojov so Švédskom a Fínskom.

Podobné plány má v priebehu nasledujúcich piatich rokov krajina s Nemeckom a Veľkou Britániou, za veľký zlom sa však predpokladá spoločný projekt s Dánskom, ktoré má prebytok veternej energie. Práve táto energia má vytláčať vodu do vyššie postavených priehrad a zabezpečiť premenu Nórska na „batériu“.

Nórsko patrí medzi popredných výrobcov vodnej elektriny na svete a je schopné pokryť takmer všetky svoju spotrebu elektriny silou vygenerovanou z jazier a ľadovcov v krajine. Táto skutočnosť má pre Nórsko veľký ekonomický prínos, lebo umožňuje export vyťaženej ropy a zemného plynu do zahraničia.