Nórsky plyn na Balkáne? Šefčovič tvrdí, že Eastring to umožní

Maroš Šefčovič, TAP

Maroš Šefčovič na otvorení výstavby TAP. FOTO-TAP-AG

Slovenská spoločnosť Eustream dostane od Európskej únie milión eur na dopadovú štúdiu týkajúcu sa plynového potrubia medzi Bulharskom a Slovenskom známym ako Eastring.

Financie poputujú z Nástroja na prepájanie Európy (CEF). O projektoch podporených z CEF rozhodli minulý týždeň zástupcovia členských štátov. Dotáciu vo výške 107 miliónov získalo aj poľsko-slovenské plynovodné prepojenie.

Miliónová “injekcia” pre štúdiu o Eastringu znamená, že v prípade tohto plynovodu Slovensko aj naďalej zostane dôležitým hráčom pri preprave plynu “na všetky svetové strany”, uviedol podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Nórsky plyn do juhovýchodnej Európy

“Cieľom Eastringu je, aby bolo možné zabezpečiť prepravu či už nórskeho plynu pre juhovýchodnú Európu alebo kaspického plynu, ktorý by mal prísť cez Južný plynový koridor na Balkán a do strednej Európy,” vysvetlil slovenský eurokomisár.

Šefčovič spresnil, že vďaka projektu Eastring by mal byť trh s plynom v Európe “oveľa likvidnejší” ako doteraz a jeho zámer je v súlade s energetickou politikou EÚ.

Znamená to, že každá krajina z regiónu strednej a juhovýchodnej Európy by mala mať možnosť vybrať si od koho chce nakúpiť plyn a, samozrejme, za čo najvýhodnejšie ceny. Konkurenčný tlak na ceny má vytvoriť prístup každej z krajín tohto regiónu na najmenej troch rôznych dodávateľov plynu.

To sa podľa Šefčoviča Eastring môže naplniť, lebo nová plynovodná trasa sever-juh znamená napríklad prístup k nórskemu plynu, ale aj dostupnosť skvapalneného bridlicového plynu cez terminálny na skvapalnený plyn v litovskej Klajpede alebo cez nový terminál v poľskom prístave Swinoujscie.

Poliaci a Nóri plánujú prepojenie

Šefčovič pripomenul, že poľská strana má záujem o priame potrubné prepojenie s Nórskom a chce posilniť spoluprácu s terminálom v Klajpede, čo poľsko-slovenskému interkonektoru dáva naozaj širší európsky význam.

V rovnakom duchu podľa neho treba vnímať aj plánovaný plynovod zo Slovenska do Bulharska, lebo sa črtá jeho možnosť napojenia na bohaté kaspické zásoby plynu, ktoré začnú do Európy prúdiť pred rokom 2020.

S výstavbou najväčšieho plynovodného projektu na svete, južného koridoru, sa už začalo. Šefčovič v tomto kontexte pripomenul výstavbu grécko-bulharského interkonektora, lebo južný koridor pôjde aj cez grécke územie.

Okrem tohto zdroja spojenie s juhom má význam aj pre náleziská plynu v Stredozemnom mori a terminály na skvapalnený plyn v Grécku a Chorvátsku, čo podľa Šefčoviča umožní vďaka energetickému prepojeniu získať nášmu regiónu prístup k skvapalnenému plynu kdekoľvek zo sveta.