Šefčovič je najvplyvnejšou osobnosťou energetiky

Maroš Šefčovič/Facebook

EurActiv na pôde Európskeho parlamentu zverejnil zoznam 40 najvplyvnejších aktérov v oblasti Energetickej únie.

euractory

Zdroj: EurActory/EurActiv.com

 

„Uvedomujeme si, že tak masívny, komplexný a strategicky dôležitý projekt, akým je Energetická únia si vyžaduje expertízu a príspevky pravdepodobne tisícky expertov,“ povedal pri otvorení podujatia CEO EurActivu Rick Zedník.

„Rozhodli sme sa vybrať 40 z nich. Neočakávame, že budete s poradím súhlasiť ale očakávame diskusiu,“ vysvetlil, pričom pripomenul, že relevantnosť jednotlivých expertov môže odborná verejnosť ovplyvňovať priamo na stránke EurActory.

Na prvom mieste zoznamu najvplyvnejších odborníkov Energetickej únie sa umiestnil slovenský podpredseda Komisie Maroš Šefčovič, ktorý je tvárou spoločnej energetickej politiky EÚ.

„Tento projekt je príliš dôležitý na to, aby ostal v Bruseli. Ďakujem preto všetkým, ktorí ťažko pracujú na tom, aby ho posunuli vpred a aj do členských štátov,“ povedal Šefčovič a opäť zdôraznil, že Komisia do konca toho roka zverejní všetky legislatívne návrhy týkajúce sa Energetickej únie.

Na druhom mieste v rebríčku EurActory40 sa ocitla nemecká kancelárka Angela Merkelová, tretím je šéf Výboru Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku a „praotec“ pôvodnej myšlienky spoločnej energetickej politiky EÚ,  Jerzy Buzek.

Prvú päticu politických odborníkov uzatvárajú španielsky eurokomisár pre klímu a energetiku Miguel Arias Caňete a luxemburský europoslanec z frakcie Zelených Claude Turmes, ktorý je spoluzakladateľom iniciatívy Intelligent Energy Europe.

Rebríčku 40 najdôležitejších osobností dominujú Nemci (9) a Briti (7) nasledovaní Francúzmi (4), Belgičanmi (3) a Holanďanmi (3). Z nových členských štátov sa podarilo bodovať najmä Poľsku (2), Slovensku (1) a Bulharsku (1).

Energetika býva tradične dominovaná mužmi. To že rodová rovnováha nie je ešte realitou ani v prípade európskej energetickej politiky potvrdili aj výsledky EurActory. Iba 22,5 % rebríčka najvplyvnejších odborníkov tvoria ženy.

Približne polovicu zoznamu tvoria osobnosti priamo z inštitúcií, vrátane skupiny vplyvných politikov, medzi ktorými sa nachádza aj nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel, francúzska ministerka životného prostredia a energetiky Ségolene Royal či poľská premiérka Beata Szydlo.

kto