Severské zelené certifikáty sa stávajú skutočnosťou

Maud Olofsson, švédska ministerka pre podnikanie a energetiku, a Terje Riis-Joihansen, nórsky minister pre ropu a energetiku, podpísali dnes (8.9.) v Štokholme dohodu, ktorá oživila staršiu myšlienku "Severských zelených certifikátov". Cieľom je vytvorenie spoločného trhu s certifikátmi, s ktorými sa bude obchodovať od roku 2012, uvádza sa v spoločnom stanovisku.

"Severské zelené certifikáty" boli aktuálnou témou v roku 2006, ale nakoniec to bolo Nórsko, ktoré schému odmietlo. Tamojšia vláda argumentovala vysokými nákladmi, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia spotrebitelia a priemyselníci. Ako náhradu začala krajina finančne podporovať projekty v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a energetickej efektívnosti.

Na druhej strane, Švédsko v praxi uplatňuje model národných zelených certifikátov už od roku 2003. V rámci národnej schémy podporuje zelenú energetiku tým, že producentom elektrickej energie prizná za každú MWh elektriny z obnoviteľných zdrojov zelený certifikát, ktorý je možné predať a pre producentov to predstavuje extra príjem.

Severské zelené certifikáty nerozlišujú a nediskriminujú žiadny druh obnoviteľných zdrojov, zdôraznili ministri. Naviac, Severské certifikáty budú kompatibilné s národnými švédskymi.

Na začiatku roka švédska vláda oznámila, že chce do roku 2020 vyrábať ročne 25 TWh elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Nórsko sa k tomuto cieľu pripojilo, pričom za hlavný nástroj považuje vytvorenie spoločného trhu oboch krajín, píše sa v stanovisku.

"Nesieme spoločnú zodpovednosť za klímu a za rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. Spoločný systém certifikátov pre elektrickú energiu je krokom správnym smerom," vyhlásila švédska ministerka Olofsson. Doplnila, že projekt navyše posilní i energetickú bezpečnosť oboch krajín.

Obaja ministri sa zhodli, že väčšia miera investovania do OZE vytvára potrebu posilňovania severských energetických sietí. Švédska ministerka povedala, že že súčasťou systému Severských zelených certigikátov bude i vzájomné prepájanie energetických prenosových sústav v rámci Severskej spolupráce.

Švédsko prikladá veľkú váhu budovaniu cezhraničných elektrických a plynovodných prepojení. Krajina chce využiť súčasné obdobie svojho predsedníctva v EÚ okrem iného aj na urýchlenie vytvárania Baltského energetického trhu, čo bude znamenať implementáciu viacerých energetických projektov v severských krajinách.