Slovenská vláda sa správa ako energetický monopol

Alternatívny dodávateľ elektrickej energie Magna E.A. oznámil, že nebude podpisovať nové zmluvy o dodávkach elektrickej energie s domácnosťami na Slovensku. Konkurent tradičných dodávateľských spoločností Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika tak spravil po tom, čo Ficova vláda pred dvomi rokmi zmenila pravidlá o dodávaní elektrickej energie a prikázala pri zmene operátora účtovať poplatok za tzv. mimoriadny odpočet, píše denník SME.

Po dvoch rokoch neúspešných snáh alternatívnych operátorov o zrušenie poplatku odchádza jeden z nich z maloodberateľského trhu.

Tradiční dodávatelia elektriny si podľa Magna E.A. účtujú neprimerane vysoké poplatky za službu, ktorá ani nie je pre zmenu energetického operátora v konečnom dôsledku nevyhnutná. „Na panelákovom byte ročne zarobíme asi 20 eur. Za mimoriadny odpočet však zaplatíme na západnom Slovensku až 32 eur, 12 eur takto prerábame," hovorí pre SME Martin Ondko (Magna A.E.). Pre doplnenie, VSE si účtuje za odpočet 16 eur, SSE 10 eur.

Pravidlá, ktoré vychádzajú z európskej legislatívy o liberalizácii energetického trhu, počítajú so zmenou dodávateľa bez poplatku. Členské štáty majú na zavedenie európskych štandardov ešte rok a pol, uzatvára SME.