Europoslanci podporili ISDS, chcú ale reformu

Zdroj: EP

28 europoslancov Výboru INTA hlasovalo za a 13 proti nezáväzným odporúčaniam pre Komisiu týkajúcich sa rokovaní USA a EÚ o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP).

V návrhu, ktorý Europarlament príjme už na najbližšom júnovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu, podporili reformu ISDS, ktorý mnohí považujú za „nedemokratický“ a „podrývajúci regulačné právomoci národných štátov.“

Komisii navrhli zriadiť trvalí súd, ktorý by podliehal kontrole verejnosti, s nezávislými sudcami a možnosťou odvolať sa v prípade prehry. Podobnú „reformu“ mechanizmu predstavila začiatkom mája aj samotná eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmstromová.

V pôvodnom návrhu europoslancov stálo, že „spravodlivé a nediskriminačné zaobchádzanie so zahraničnými investormi môže byť dosiahnuté aj bez ISDS mechanizmu.“ Najväčšia politická skupina Európskych ľudovcov však s takýmto znením nesúhlasila.

Predseda výboru INTA Bernd Lange, ktorý bol zároveň aj parlamentným spravodajcom odporúčaní, označil dosiahnutý kompromis za „krok správnym smerom,“ hoci podľa neho nie je ISDS mechanizmus nutný vzhľadom na vyspelosť právnych systémov  USA a EÚ.

USA môže mať s reformou problém

Americká obchodná komora v EÚ nazvala odporúčania Europarlamentu „významným pozitívnym krokom,“ ktorý potvrdzuje, že kľúčovými zásadami EÚ pri obchodných rokovaniach sú „transparentnosť a demokratické princípy.“

Štátny tajomník zodpovedný za medzinárodný obchod na americkom ministerstve obchodu Stefan Selig však už v minulosti naznačil, že USA vznik verejného investičného súdu namiesto ISDS nepodporí.

ISDS mechanizmus je súčasťou všetkých zmlúv, ktoré USA uzatvárajú s tretími krajinami. Bežnou praxou sú aj v EÚ. Len Slovensko ich má uzavretých niečo viac ako 60, pričom väčšina z nich poskytuje ochranu investorom z členských krajín EÚ.

Mnohí predpokladajú, že silná ochrana zahraničných podnikateľov v podobe ISDS je dôležitá na „prilákanie“ investícií do danej krajiny.

Predstavitelia Ministerstva financií SR na zasadnutí Eurovýboru Národnej rady SR podotkli, že „táto korelácia nie je dokázateľná,“ pretože to, či sa zahraničný podnikateľ rozhodne investovať v tej či onej krajine „závisí od mnohých faktorov.“