TTIP: S&D dláždi cestu k novému hlasovaniu

zdroj europarl.europa.eu

56 europoslancov hlasovalo za a 34 proti zachovaniu kontroverzného mechanizmu na riešenie sporov medzi štátom a investorom (ISDS) v obchodnej dohode medzi USA a EÚ.

Kompromisné znenie však otvára dvere reforme. Jasne sa v ňom uvádza, že „ISDS nahradí nový systém na riešenie sporov medzi investorom a štátom…kde budú potenciálne spory posudzované… verejne menovanými, nezávislými profesionálnymi sudcami…a ktorý bude mať odvolací mechanizmus.“

„Súkromné záujmy nemôžu ohroziť ciele verejnej politiky,“ píše sa v pozmeňovacom návrhu.

Zdroje blízke europarlamentu EurActivu prezradili, že kompromis pomohol presadiť predseda EP Martin Schulz.

V rámci ISDS režimu môže investor v niektorých odôvodnených prípadoch žalovať vládu štátu, v ktorom sa rozhodol podnikať pred medzinárodným rozhodcovským súdom a nie pred vnútroštátnym súdom.

Viaceré občianske združenia sa domnievajú, že ISDS nepatrí do TTIP, najmä preto, že  Európa a USA majú porovnateľné právne systémy a nepotrebujú tak súkromné arbitráže na riešenie sporov.

USA však aj naďalej trvá na tom, že ISDS musí byť súčasťou dohody o voľnom obchode, sú však otvorení reforme. Európska komisia po verejnej konzultácii už svojim americkým partnerom načrtla štyri oblasti, ktoré by mali podliehať zmene.

Európsky parlament mal o nezáväzných odporúčaniach pre Komisiu hlasovať už začiatkom júna. Kvôli rozkolom medzi europoslancami ho predseda parlamentu odložil na neurčito. Zajtra na stretnutí tzv. konferencie predsedov jednotlivých politických skupín Schulz rozhodne, či o uznesení budú europoslanci hlasovať už na najbližšom júlovom zasadnutí alebo až na jeseň.

Európsky parlament nemá žiadne oficiálne právomoci vstupovať do obchodných vyjednávaní. Na konci negociačného procesu však bude musieť konečnú podobu dohody odsúhlasiť alebo ju odmietnuť.