WikiLeaks zbiera financie na odmenu za tajné informácie o TTIP

zdroj wikimedia commons

WikiLeaks včera spustila crowdfundingovú kampaň s cieľom 100 000 eur, ktoré použijú ako odmenu pre každého, kto poskytne zasvätené informácie o pripravovanej obchodnej zmluve medzi Spojenými štátmi a EÚ.

Kritici Transatlantického obchodného a investičného partnerstva (TTIP) sa obávajú, že táto doposiaľ najväčšia zmluva o voľnom obchode oslabí ochranu spotrebiteľov a umožní nadnárodným spoločnostiam ovplyvňovať regulačné právomoci jednotlivých štátov.

Azda najväčšou výčitkou je fakt, že rokovania medzi ekonomickými blokmi sú zahalené rúškom tajomstva a verejnosť nemá k informáciám prístup.

Vyjednávači sa bránia tým, že diskusie o TTIP sú „doposiaľ najtransparentnejšími“ vôbec. Európska komisia zverejňuje parciálne pozičné dokumenty na svojich stránkach. USA tak nerobia.

„Ja a môj tím cestujeme po celej Európe, hovoríme s občanmi, poslancami a mimovládnymi organizáciami. Hlavnú zodpovednosť majú ale členské štáty, v ktorých mene ja rokujem,“ povedala v rozhovore pre nemecký denník Tagesspiegel eurokomisárka Cecilia Malmströmová.

Na rozdiel od iných rokovaní Európska komisia pravidelne zverejňuje svoje vyjednávacie pozície. Únia však nemôže sprístupniť americké dokumenty, keďže USA majú podľa Malmstromovej „inú tradíciu.“

„TTIP, o ktorej v súčasnosti rokujú USA a Európska únia je aj naďalej prísne strážená. Zatiaľ čo veľké korporácie získali privilegovaný prístup, verejnosť si ju nemôže prečítať,“ uvádza webstránka v tlačovom vyhlásení. „Dnes WikiLeaks podniká kroky na zabezpečenie toho, aby si Európania konečne mohli prečítať túto monštruóznu dohodu,“ pokračuje.

Pred TTIP varoval aj šéfeditor WikiLeaks. „Tajomstvá okolo TTIP vrhajú tieň na budúcnosť európskej demokracie. Pod povrchom sa špeciálne záujmy odtrhli z reťaze. TTIP ovplyvní život každého Európana a dostane Európu do dlhodobého konfliktu s Áziou,“ tvrdí zakladateľ WikiLeaks Julliane Assange, ktorý sa kvôli obvineniam zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia schováva pred vydaním do Švédska na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne.

Prispievajú aj známe tváre

Kontroverznej webstránke, ktorá sa v roku 2010  preslávila zverejnením viac ako 700 000 klasifikovaných dokumentov americkej vlády sa už dnes podarilo vyzbierať viac ako 40 percent z potrebnej sumy.

Medzi darcami a otvorenými podporovateľmi môžeme nájsť napríklad aj bývalého gréckeho ministra financií Janisa Varoufakisa, módnu návrhárku Vivienne Westwoodovú či novinára spolupracujúceho s Assangeom Glenna Greenwalda.

Rokovania o obchodnej zmluve medzi USA a EÚ začali ešte v roku 2013. Európski lídri dúfali, že diskusie ukončia ešte tento rok. Mnohí si však uvedomujú, že tento cieľ je nereálny a to napriek tomu, že americký kongres prezidentovi Barackovi Obamovi schválil mandát, ktorý má rokovania urýchliť.

Podobnú výzvu vydala WikiLeaks aj pre obchodnú zmluvu, ktorú dnes vyjednáva USA s 11 ázijskými krajinami pod názvom Transpacifické partnerstvo (TPP). V minulosti sa webstránke už podarilo týmto spôsobom získať relevantné informácie o prebiehajúcich rokovaniach.