EÚ by pre kultúru a kinematografiu mala robiť viac

Zdroj: Wikimedia

Valeria Golinová je talianska herečka, režisérka a finalistka filmovej ceny Európskeho parlamentu – Lux ( spolu s Belgičanom Felixom Van Groeningenom a Britom Cliom Barnardom). Golinová sa o cenu uchádza s filmom s názvom Med („Miele“).

Valeria Golinová sa rozprávala s Violou De Sando z talianskeho EurActivu.

Aký odkaz chcete svojim filmom sprostredkovať talianskemu a európskemu publiku?

Nemám žiadne posolstvo. Viac ako čokoľvek som chcela položiť intímnu otázku, ktorá sa týka každého z nás. Nešlo mi až tak o politické a existenciálne otázky.

Nápad na film Miele vznikol pri knihe od spisovateľa Maura Covacicha z Triestu. Pri čítaní tejto knihy mi napadlo, že zachytená téma sa dala porozprávať aj osobným štýlom.[1] Zdalo sa mi, že je to fascinujúci príbeh vhodný na sfilmovanie. Prečítala som ten príbeh môjmu tímu a rozhodli sme sa napísať scenár.

Film spracováva tému asistovanej samovraždy a eutanázie, ktoré sú vážnou témou v Taliansku aj v EÚ. Čo si myslíte o týchto otázkach a ako zapadá film Miele do talianskeho a európskeho kontextu?

Ako občianka, menej ako režisérka, som za eutanáziu. Myslím si, že každý by mal mať možnosť sa rozhodnúť, čo spraví so svojím telom a so svojím životom. Dokonca som aj podpísala petíciu na ochranu tohto práva. Myslím si, že žiadnu ľudskú bytosť, ktorá spraví tak bolestivé a extrémne rozhodnutie, pravdepodobne najvážnejšie rozhodnutie v živote, by  sme nemali preto marginalizovať a nemala by sa za svoju voľbu hanbiť.

Môj film je politický, aj keď nechcem aby taký bol, pretože ak niekto v Taliansku chce, aby mu pomohli zomrieť, nemôže tak urobiť nelegálne. Je to nezákonná činnosť spojená s hanbou, ktorú cítite, keď robíte niečo nezákonné.

Myslím, že je to neľudské, že nemáme spravodlivý zákon.

Čo by mala EÚ robiť pre kultúru a film?

EÚ by mala robiť viac. Možno dokonca nastaviť podporu pre kultúru v každej krajine. Európa je tvorená súborom jej kultúr. Kultúra nás reprezentuje viac ako hociktorý iný kontinent sveta. Je naozaj zahanbujúce, že inštitúcie v mojej krajine tak málo kultúru chránia.

Cítite sa ako občianka Európskej únie?

Cítim sa ako európska občianka a to aj napriek tomu, že nesúhlasím so všetkým, čo sa v Európe deje, hlavne s hospodárskymi politikami posledných rokov, ktoré nás dostali do vážnych ťažkostí. Som hrdá na to, že som Európanka, ale nie som hrdá na moju príslušnosť k systému, ktorý zahanbuje moju krajinu a ďalšie ako Grécko a krajiny južnej Európy.


[1] Kniha „I Forgive You“ je o príbehu 30-ročnej ženy, ktorá pomáha smrteľne chorému človeku zomrieť.