Ak máte hodnotný produkt, investora získate ľahko

Ľudia v biznise, ale aj v štátnej správe majú často pocit, že na Slovensku je len veľmi málo skutočne inovatívnych firiem. Vo svete startupov je pritom networking kľúčový.

„Startupy existovali na Slovensku už dávno, len neexistovali žiadne platformy, ktoré by ich spájali,“ vysvetľuje Jaroslav Ľupták, líder business consulting tímu firmy Neulogy.

Vo svete to bežne robia rôzne kempy, podujatia, či konferencie, orientované predovšetkým na technologické firmy. U nás museli mladí startupisti zisťovať, ako veci fungujú, zo sociálnych sietí a blogov.

Približne pred dva a pol rokom sa rozhýbala aj naša scéna. Startup Awards je dnes skôr vyvrcholením „startupovej sezóny“, ktorá je bohatá na podobné aktivity.

Tento rok napríklad prebehnú dva Startup Weekendy. Toto 54=hodinové podujatie vytvára jedinečný priestor pre sformovanie nápadu až do konkrétneho produktu. Víťaz prvého Startup Weekendu, ktorý prebehol v máji, navyše získal miestenku vo finále Startup Awards.

V Bratislave je už komunita rozvinutejšia, kým v iných mestách sa povedomie o startupoch rozvíja pomalšie. „Preto robíme Roadshow, čo je informačná kampaň a zároveň nábor startupov najmä na slovenských univerzitách. Informujeme tam o  rôznych možnostiach preslovenské univerzitné spinoffy a startupy a prečo by sa mali zapojiť,“ hovorí Ľupták.

Startupový Oscar

Startup Awards je prestížna akcia, ktorú jej organizátori prirovnávajú k slovenským startupovým Oscarom. Jedinečná je v tom, že v jeden večer spojí na jednom mieste celý ekosystém inovatívneho podnikania na Slovensku, čiže korporácie, malí podnikatelia, vedci, či  investori.

Prvé kolo súťaže pritiahlo najmä  firmy v oblastiIT a Internetu. „Tento rok chceme pritiahnuť firmy aj z iných sektorov, ako sú kreatívny priemysel, biotech, energetika a a rôznych iných oblastí, v ktorých sú Slováci dobrí,“ tvrdí konzultantka Neulogy, Michaela Jacová.

Pred rokom bol hlavnou výhrou 3-mesačný pobyt v technologickom inkubátore Plug and Play v Silicon Valley, ktorý zastrešuje vládna agentúra SARIO. Ten však nie je pre účastníkov ani zďaleka jedinou motiváciou. „Veľa ľudí, ktorí sa hlásia, chápe zmyseľ toho ukázať sa pred investormi, alebo potenciálnymi zákazníkmi,“ vysvetľuje Ľupták.

Pokiaľ je ich biznis model orientovaný na zákazníkov, je pre nich zaujímavá medializácia, ak sa orientujú na podnikateľské prostredie, snažia sa predať svoj produkt veľkým firmám, ktoré ich môžu cez svoje siete veľmi rýchlo dostať do zahraničia.

Dôležité sú tiež kontakty a spätná väzba k vlastným projektom. „Dostanú jedinečnú príležitosť získať spätnú väzbu od ľudí, ktorí rozumejú danému trhu a vedia im povedať veci, ku ktorým by sa inak nedostali,“  doplnila Jacová.

Smart money sú väčší problém

Niektorým startupom sa podarí získať prvé investície. Tie však nie sú to najdôležitejšie. Jacová si myslí, že peniaze nie je problém získať, pokiaľ má človek hodnotný produkt. „Na Slovensku je malá skupina ľudí, ktorí dokážu tie firmy posunúť na regionálnu alebo dokonca globálnu úroveň.  Problém nie sú peniaze, ale tzv. smart money,“ hovorí.

Ide nielen o financie, ale aj o poskytnutie know-how a kontaktov, ktoré dokážu produkt posunúť niekam za hranice Slovenska. A práve v tom sa náš trh ešte len vyvíja.

Na Slovensku navyše nefunguje štandardný model rizikového kapitálu. „Rizikový kapitál pomáha budovať korporátnu štruktúru tak, aby mohla firma veľmi rýchlo expandovať. Naše firmy sú odkázané, aby rizikový kapitál hľadali mimo Slovenska,“ tvrdí Ľupták.

Startup Awards plní ešte ďalší význam. „Pre startup je dôležité mať krátkodobé ciele. Najmä ak pracujú na niečom, čo má nejasnú budúcnosť a je veľké riziko, že sa im to nepodarí,“ myslí si Ľupták.

Takým cieľom má byť aj výhra v Startup Awards. Ak ho chcú vyhrať, musia získať prvých zákazníkov. „Máme skúsenosť z minulého ročníka, že ich to motivovalo posúvať projekt ďalej,“ dodáva.