Ako pripraviť digitalizáciu európskeho priemyslu

zdroj: Pixabay

Odhady rastu európskej ekonomiky na tento rok sa pohybujú len na úrovni 1,9 %. Napriek stimulom Európskej centrálnej banky a nízkym cenám ropy. Inflácia je nízka a miera nezamestnanosti nemá klesnúť pod 10 %.

V EÚ nevládne konsenzus v otázke, ako európskej ekonomike pomôcť. Mnohí sa však spoliehajú na vstup do novej digitálnej éry.

Experti a politici diskutovali o tejto vízii na podujatí organizovanom think-tankom Európskej komisie, European Political Strategy Centre v Bruseli

Ak zatiaľ digitálna oblasť v Európe nenapĺňa svoj potenciál je to preto, že Európa do sektora málo investuje, hovorí bývalý švédsky premiér Carl Bildt. Dnes pôsobí ako predseda Globálnej komisie pre správu internetu (Global Commission on Internet Governance).

Miera zaostávania za EÚ sa pritom zvyšuje. Pred 15 rokmi sa európske investície rovnali 80 % tých amerických, dnes je to 60 %. „To má vplyv na produktivitu,“ varuje švédsky expolitik.

Podľa riaditeľa McKinsey Global Institute Jamesa Manyika je tento svet je na pokraji 4. priemyselnej revolúcie, ktorú budú poháňať prelomové technológie ako je 3D tlač, pokroková robotika a ďalšie, ktoré budú zvyšovať produktivitu.

Investovanie do týchto technológií prináša dobré výnosy a rast produktivity.

„Realitou dneška v digitalizácii je ale nerovnomerný vývoj, najmä v tom, ako sa na nej podieľajú rôzne sektory,“ hovorí Manyik.

Európska komisia tento mesiac predloží balík opatrení na podporu digitalizácie európskeho priemyslu. V pláne je mobilizovať pre tento účel 23 miliárd eur z európskych fondov a 19 miliárd v súkromných investíciách.

Európske investičné nástroje sa zatiaľ v oblasti digitalizácie míňali cieľom. Polovica projektov financovaná z Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI, súčasť tzv. Junckerovho plánu) sa týka obnoviteľnej energie alebo energetických úspor.

Junckerov investičný plán je jednou z vlajkových iniciatív súčasnej Európskej komisie. Jeho formálne a právne základy už existujú, podpredseda EK zodpovedný za jeho úspech Jyrki Katainen priznáva, že potrebuje zdvojnásobiť snahu investičný balík „predať“.

Nová digitálna éra sa bude opierať o dáta a talent, nie o drahú infraštruktúru, tvrdí hlavný ekonóm ratingovej agentúry Standard & Poor’s Pail Sheard. Investície do 4. priemyselnej revolúcie budú podľa neho menej „kapitálovo intenzívne“.

Aj preto Alexander de Croo, podpredseda belgickej vlády, hovorí, že by sa verejné investície mali sústrediť do vzdelávania, pretože to prináša najväčší multiplikačný efekt. Dnes však veľká časť verejných investícií stále prúdi do infraštruktúry.

Experti ale dodávajú, že investície do zručností sú síce potrebné, no nie je to ich nedostatok, čo je hlavný problém. Tým je rozdrobenosť európskeho digitálneho trhu.

Podľa Carla Bildta je regulačne nedobudovaný digitálny trh v súčasnosti pre EÚ väčší problém než bol nedokončený trh tovarov a služieb pred desiatimi rokmi.

Reforma regulačného prostredia je síce menej „sexi“ ako iné opatrenia ale „v končenom dôsledku je to to, čo investori hľadajú,“ konštatuje vedúci výskumu v Abu Dhabi Investment Authority Christof Rühl.