Americké firmy investujú do výskumu viac ako európske

Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Objem investícií firiem do výskumu a vývoja v EÚ sa napriek kríze zvýšil v roku 2010 o 6,1 % a v roku 2011 o 8,9 %.

EÚ, ktorá je epicentrom súčasnej svetovej recesie, tak predbehla celosvetový priemer 7,6 %. V USA rástli výdavky na výskum a vývoj o 9 %, teda podobne ako v EÚ, ale v Japonsku to bolo len na úrovni  1,7 %. Japonsko a USA sú spolu s Európou lídrami vo firemných inováciách.

V celosvetovej prvej päťdesiatke najväčších investorov do výskumu a vývoja sa nachádza 15 spoločností z EÚ, 18 z USA a 12 z Japonska.

Rebríček investorov vedie japonský výrobca automobilov Toyota. Tretie miesto obsadila nemecká automobilka Volkswagen s investíciami v objeme 7,2 mld. eur.

Z amerických firiem investuje najviac do výskumu a vývoja Microsoft (7,58 mld. eur), Pfizer ( 6,81 mld.eur) a General Motors (6,28 mld. eur).

Európa zaostáva za USA v celkovom objeme investícií firiem. Kým u nás investovali firmy v roku 2011 dohromady 144,6 mld. eur, za oceánom to bolo až 178,4 mld. eur.

Rozdiel je tiež v tom, že kým v USA stoja za nárastom výdavkov prevažne firmy zo sektora informačných a komunikačných technológií, v Európe je to zásluhou najmä automobilového priemyslu.

Najlepší sú Nemci

V rámci Európskej únie má najväčší celkový podiel firemných výdavkov na výskum a vývoj Nemecko (34,5 %), za ktorým nasleduje Francúzsko (17,5 %) a Veľká Británia (16,2 %).

Komisia v novej štúdii sa zdôrazňuje, že Európska únia je tiež atraktívnym miestom pre investície do výskumu a vývoja pre firmy so sídlom mimo EÚ. Ide najmä o firmy z USA, ktoré zvýšili svoje výdavky na výskum a vývoj v EÚ z 12 mld. USD v roku 2000 na 23 mld. USD do roku 2008, čím desaťnásobne prevyšujú podobné investície v Číne a Indii dohromady.

Cieľom Únie je podľa stratégie Európa 2020 dosiahnuť podiel najmenej 3 % výdavkov na vedu a výskum k celkovému HDP do roku 2020.

Nedávno zverejnené údaje Eurostatu poukazujú na to, že kombinované výdavky na verejný a súkromný výskum v EÚ mierne narástli z 2,01 % HDP v roku 2010 na 2,03 % v roku 2011. Za týmto nárastom však stoja najmä investície súkromného sektora.

Komisia sa k svojmu cieľu chce dopracovať aj pomocou nového programu Horizont 2020, na ktorý navrhuje sumu 80 mld. eur. Či však program schvália lídri EÚ v tejto výške, nie je po poslednom summite vôbec isté.

„Teraz je našou úlohou zvýšiť investície do výskumu a vývoja na vnútroštátnej a európskej úrovni, aby sme naplnili naše ambície rovnako ako súkromný sektor,“ vyhlásila eurokomisárka pre výskum, inovácie a vedu Máire Geoghegan-Quinnová.

„Lídri EÚ by mali vyslať jasný signál a schváliť ambiciózny rozpočet pre Horizont 2020 – náš budúci program pre výskum a inovácie,“ dodala.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom, komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby vo viac ako 50 krajinách.