Aplikáciu Uber preskúma Súdny dvor EÚ

Protest taxislužby v Londýne, (zdroj: David Holt London/Flickr)

Technologický startup zo San Francisca sa od spustenia činnosti v roku 2011 dostáva do konfliktov s tradičnými taxislužbami. Za nižšie ceny poskytuje služby, ktoré sa neviažu prísnou legislatívou, zmluvami ani licenciami.

Je Uber iba elektronickou službou, alebo je tiež dopravnou spoločnosťou? Na túto otázku by mal po minuloročnej výzve súdu v Barcelone odpovedať Súdny dvor Európskej únie (CJEU) v Luxemburgu. Informácie o súdnom procese, ktorý môže vytvoriť precedens pre starý kontinent a ovplyvniť osud slovenského ekvivalentu, zverejnili včera zástupcovia spoločnosti.

„Súdny dvor EÚ rozhodne či je súčasná vnútroštátna právna úprava uplatňovaná na digitálne služby, akou je Uber, v súlade s európskym právom,“ povedal na konferencii s novinármi Mark MacGann, predstaviteľ Uberu pre Európu, Blízky východ a Afriku. Hlavným argumentom firmy je, že vytvára iba platformu na cestovanie a sama vozový park nevlastní.

Proti aplikácii v minulosti protestovali taxikári vo viacerých veľkých európskych mestách, ktorí v nej okrem iného vidia ohrozenie bezpečnosti a kvality cestovania.

Vo Španielsku a v Nemecku má Uber zakázanú činnosť. Francúzska legislatíva sa vybrala cestou zvýhodňovania domácich dopravcov. Aj preto bude predmetom skúmania súdu fakt, že Uber je zaregistrovaný v Holandsku.

Rozhodnutie Súdneho dvoru EÚ sa očakáva až v druhej polovici roku 2016. Postoj EÚ je zatiaľ nejasný, no bývalá komisárka EÚ pre digitálnu agendu Neelie Kroesová vyhlásila, že podobné digitálne inovácie sa nedajú ani ignorovať ani zakazovať.