Apple, Intel či Genentech začínali s venture kapitálom

foto: iPad spoločnosti Apple, zdroj: TASR

Film „Something ventured“ popisuje príbehy startupov, z ktorých sa stali v druhej polovici 20. storočia s pomocou venture kapitálu miliardové firmy. Ide o spoločnosti ako Apple, Cisco Systems, Intel, Genentech, Atari a ďalšie. Film produkoval Paul Holland, ktorý sám podniká v tomto odvetví.

V roku 1960 existovala len hŕstka venture kapitalistov s investičným balíkom okolo 25 mil. dolárov. Odvtedy investovali cez 450 mld. do viac ako 27 000 startupov. Venture kapitál dnes zamestnáva okolo 12 miliónov ľudí.

Arthur Rock o sebe tvrdí, že ako prvý použil termín „venture kapitál“. V roku 1957 pracoval ako bankár na Wall Street, keď sa k nemu dostal list od skupiny inžinierov a vedcov, neskôr známych, ako „Traitorous eight“. Skupina pracovala pre držiteľa Nobelovej ceny Williama Shockleyho v Schockley Serriconductor Laboratory. Neboli však spokojní so Schockleyho autoritatívnym štýlom vedenia, ale zároveň chceli ostať pracovať spolu.

Rock im navrhol, aby začali podnikať a on im na to nájde financie. Napokon našiel Shermana Fairchilda, ktorý im prenechal divíziu Fairchild semiconductors. Obrat firmy za jeden rok narástol z 8 na 30 mil. dolárov. Išlo o prvú spoločnosť, ktorá podnikala v sofistikovanej výrobe s využitím silikónov na výrobu počítačov, rakiet alebo vesmírnych lodí. Oblasť, kde firma pôsobila, sa stala známa ako Silicon valley. Toto bol začiatok high tech éry.

Fairchild bol však hierarchicky riadený korporáciou z východného pobrežia, čo skupine Traitorous eight nevyhovovalo. Na začiatku 60. rokov sa začala rozpadávať a jej členovia zakladali vlastné startupy.

Arthur Rock vedel, že aj keď všetci investori sú na východe, potenciál má západné pobrežie. Preto od nich v roku 1961 vzal 5 mil. dolárov a presťahoval so San Francisca, aby tu začal podnikať s venture kapitálom. Dal sa dohromady s Thomasom J. Davisom a spolu založili firmu Davis & Rock.

V roku 1968 odišli z Fairchild semiconductors poslední dvaja členovia Traitorous eight. Boli to Gordon Moore a Bob Noyce. S podporou 2,5 mil. dolárov od Rocka založili firmu Intel corp., ktorá je dnes jedným z popredných výrobcov počítačových komponentov.

Inzulín za miliardy

Arthur Rock priznáva, že jeho duchovným otcom bol Georges Doriot, ktorý od roku 1946 vyučoval na Harvarde kurz venture investovania.

Doriot zapôsobil na Harvarde aj na ďalšieho známeho venture kapitalistu Toma Perkinsa. Ten pracoval ako generálny manažér počítačovej divízie v Hewlett-Packard, keď sa v roku 1972 rozhodol, že spolu s Eugenem Kleinerom začne podnikať s venture kapitálom.

Obom sa najskôr podarilo získať od investorov 8 mil. dolárov, ale o tieto peniaze prišli. Po počiatočných neúspechoch však investovali v roku 1974 1,4 mil. dolárov do Tandem Computers. V roku 1997 firmu kúpil Compaq za 3 mld. dolárov.

Perkins tušil, že perspektívnym trhom je farmaceutický priemysel, aj keď o výskume toho veľa nevedel. Preto spolu s Bobom Swansonom zainvestovali do bioinžiniera Herberta Boyera, ktorý zase nevedel nič o podnikaní a získavaní kapitálu. V roku 1976 založili firmu Genentech, čo bola vôbec prvá firma, ktorá pôsobila v genetickom inžinierstve. V roku 1982 uviedli na trh 1. geneticky pripravený liek, ľudský inzulín.

Prvotná investícia do Genentechu predstavovala 250 000 dolárov. V roku 2009 kúpila Genentech farmaceutická spoločnosť Roche za 47 mld. dolárov.

Keď venture kapitalista Don Valentine stretol po prvý krát Steva Jobsa, uvedomil si, že na obzore je nový veľký trh. Jobs od neho potreboval financie. Valentine mu ich dal pod podmienkou, že si nájde manažéra. Tým sa stal Mike Markkula, ktorý sa živil pomáhaním zakladať firmy. Markkula napísal Jobsovi bussiness plán a pritiahol do tímu Arthura Rocka.

„Nemyslím si, že vtedy bola firma, ktorá mala lepší tím,“ povedal Markkula o začiatkoch. Prvé investície do Apple predstavovali 142 000 od Markkulu, 57 000 od Rocka a 150 000 od Valentineho. V roku 2010 dosiahla trhová hodnota Apple 220 mld. dolárov, čo bolo po prvýkrát viac ako mal dovtedajší líder v IT Microsoft.

Film popisuje začiatky aj ďalších úspešných startupov. Venture kapitalisti sa však zhodujú v tom, že za každou úspešnou investíciou stoja desiatky neúspešných.