Barroso: Podnikatelia uprednostňujú Silicon Valley pred EÚ

foto: eurokomisárka pre Digitálnu agendu Neelie Kroes, zdroj: flickr, autor: Sebastiaan ter Burg

Dôvodom, prečo je tak veľa Európanov v USA, je podľa neho kultúrne prostredie, ktoré podporuje inovácie, nové spoločnosti aj isté riziká.

Na Barrosove vyjadrenia reagovala eurokomisárka zodpovedná za digitálnu agendu Neelie Kroes, ktorá povedala, že je už unavená z výziev, aby Únia kopírovala Valey. Eurokomisárka je za vytvorenie európskej kultúry digitálneho podnikania.

„Nestretol som sa tam len s veľkými značkami zo Silicon Valey, ale tiež stratupmi a inkubátormi startupov. Stretol som tam veľa Európanov. Jedným z dôvodov, prečo tam boli…..je existencia takého kultúrneho prostredia, ktoré podporuje inovácie,“ trval na svojom Barroso.

Európa podľa neho musí zistiť, prečo mladých ľudí „priťahujú iné dynamickejšie miesta“ pre ich kariéru.

Niektoré veci by sa dali zmeniť prostredníctvom regulácie. Napríklad odstránenie prekážok na európskom trhu. Komisia tlačí na Radu, aby vytvorila digitálny vnútorný trh a navrhla konkrétnu reguláciu prostredníctvom ktorej by sa to dalo dosiahnuť, dodal Barroso.

„Ide však aj o prístup a kultúr,“ povedal. „A to je niečo, čo sa nedá upraviť legislatívne…ide o kultúru podnikania.“

Európa sa často stretáva s tým, že ju porovnávajú so Silicon Valey. Podľa podnikateľov  a investorov medzi výhody patrí najmä prístupe k financiám, akceptácia potenciálneho neúspechu či ochota riskovať.

Podľa Kroes však má Európa stále čo ponúknuť. „Silicon Valey je skutočne veľmi fascinujúce, ale nekopírujme ho. Buďme sami sebou,“ dodala.

„Som otrávená z toho, že každý hovorí o tom, že si chceme vytvoriť vlastné Silicon Valey v Európe, ako aj rečami o našom zaostávaní. Pritom máme toľko talentovaných ľudí v Európe,“ uviedla Kroes.

Európska digitálna ekonomika v súčasnosti zamestnáva milióny Európanov a generuje miliardové zisky, dodala eurokomisárka. Podnikanie v oblasti technológií podľa Komisie posilní oživenie európskej ekonomiky. Pracovná sila aplikačnej ekonomiky by podľa odhadov mala strojnásobiť zisky zo 17,5 miliárd eur v roku 2013 na 63 miliárd eur v roku 2018, čo predstavuje vytvorenie asi 4,5 milióna pracovných miest do roku 2018.

Nedostatok súkromného kapitálu

Problémom je nedostatok súkromného kapitálu v európskom rizikovom kapitále. Investor často podporí  startupy, ktoré podporia vytváranie pracovných miest a rast. Podľa údajov Európskej asociácie súkromného a rizikového kapitálu 38 % rizikového kapitálu v Európe pochádza od vládnych agentúr.

„Kam idú súkromné peniaze? Idú na skvelé myšlienky a pre skvelé tímy. Idú teda tam, kde tie skvelé myšlienky a skvelí ľudia sú. Preto sú v Silicon Valey“, uviedol Teema Suila zo spoločnosti Roviro.

Fínska spoločnosť Roviro je jednou z vlajkových lodí digitálneho úspechu, bola však nútená odísť do USA, aby mohla financovať svoj film založený na hre v mobilných a tabletových aplikáciách.

„V Silicon Valey je viac než 50 000 Nemcov, je tam viac než 500 francúzskych startupov, pretože je tam vytvorené lepšie prostredie pre podnikateľov,“ povedal.

Ako dodal: „Musíme odstrániť základné príčiny, aby ľudia chceli zostávať v Európe a potom aj súkromné zdroje pôjdu tam, kde tieto skvelé myšlienky budú.“

Zakladateľ The Next Web Boris Veldhuijzen van Zaten povedal, že ďalším dôvodom nedostatku  súkromného kapitálu je nedostatok výstupov vo forme zhodnotenia zdrojov a to buď predajom spoločnosti alebo jej uvedením na burzu.

Barroso aj Kroes sa zhodli na tom, že digitálna ekonomika má obrovský nevyužitý potenciál pre tvorbu pracovných miest a rast. „Verím, že pre Európu stále nie je neskoro, aby profitovala z digitálnej revolúcie,“ povedal Barroso.

Európski podnikatelia tiež považujú digitálnu ekonomiku za rozhodujúcu pre rast. Podľa štúdie Accenture sa  obávajú, že Európa nebude schopná konkurovať Číne a Spojeným štátom.

Podľa 61 % respondentov Európa zaostáva za USA a viac než polovica (53 %) očakáva, že tomu nebude inak ani v roku 2017. 51 % si myslí, že Európa je v rozvoji a využívaní technológií pred Čínou, avšak len 30 % si myslí, že tomu tak bude aj o tri roky.

„Európski podnikatelia by nemali podceňovať americkú silu a kapacitu pre inovácie, ktoré Spojeným štátom pomôžu udržať si zdravú výhodu pred Európu v digitálnej konkurencieschopnosti. Európa má potenciál rastu, avšak v konkurencieschopnejšom svete, by jej politici mali konať tak, aby podporili digitálnu ekonomiku,“ povedal riaditeľ Accenture Strategy Mark Spelman.