Belgicko chce vyriešiť spor ohľadne jednotného patentu

Na brífingu k nadchádzajúcemu európskemu Business summitu načrtol belgický minister hospodárstva a reforiem Vincent van Quickenborne plány ako opäť zabezpečiť plnú výkonnosť ekonomiky EÚ, pričom jedným z hlavných bodov má byť práve komunitárny patent.

Plány na vytvorenie spoločného celoeurópskeho systému patentovania vznikli v roku 2003, ale kvôli opakovaným technickým a právnym ťažkostiam došlo k pozastaveniu pokroku v tejto oblasti. Jedným z problémov je aj spor, či sa má dokument o patentovaní prekladať do všetkých 23 oficiálnych jazykov EÚ, čo celý proces len spomaľuje, alebo len do troch pracovných jazykov EÚ.

O vyriešenie otázky komunitárneho patentu sa už snažilo francúzske, české aj švédske predsedníctvo, ktoré prisľúbili vyriešiť celú záležitosť. Najviac uspelo Švédsko v decembri minulého roka, keď sa mu podarilo uzatvoriť politickú dohodu v tejto oblasti. Tá sa však netýkala sporných bodov, akými sú napríklad náklady na preklad- namiesto toho sa budú sporné body riešiť samostatnými reguláciami.

„Posledné tri- štyri mesiace sme s Michelom Barnierom (eurokomisárom pre vnútorný trh) pracovali na príprave ukončenia otázky jednotného patentu pred koncom predsedníckeho obdobia,“ povedal Van Quickenborne. „Samozrejme, stále musíme vyriešiť jazykový spor,“ dodal a zároveň uviedol: „Snahou je mať k dispozíci úplny návrh do decembra 2010.“

Belgicko je pritom krajina, kde spory medzi jednotlivými jazykovými skupinami viedli nedávno k pádu vládu, keď sa francúzsky a holandsky hovoriaci obyvatelia nezhodli na vyriešení otázky volebných okrskov okolo hlavného mesta, Bruselu.

V júnových voľbách zasa získali najviac hlasov francúzsky hovoriaca Socialistická strana a flámsky hovoriaca Nová flámska aliancia, ktoré v súčasnosti rokujú o zostavení možnej koalície. Tá by mala byť vytvorená do septembra tohto roku.

„Táto krajina je proeurópska, takže by sme mali dosiahnuť tieto veľké snahy, ktoré máme,“ povedal Van Quickenborne. Belgický minister zároveň zahovoril otázky týkajúce sa väčšieho dohľadu nad ekonomikami jednotlivých členských štátov a povedal, že je to téma pre premiéra krajiny. Namiesto toho zdôraznil, že belgické predsedníctvo sa bude pokúšať o vychytanie chýb na európskom vnútornom trhu- a to vrátane dosiahnutia dohody o komunitárnom patente, schválenia legislatívy v oblasti práv spotrebiteľa, či elektronického obchodu.

Minister však priznáva, že v EÚ v súčasnosti existuje veľké riziko dlhovej nákazy v bankovom sektore, či dvojitej recesie vychádzajúcej z krízy vládneho dlhu. Belgické predsedníctvo sa začne 1. júla- to je v rovnaký deň ako sa bude konať ôsmy ročník európskeho Business summitu, na ktorom sa stretne viac ako 2500 účastníkov, vrátane podnikateľských lídrov a zákonodarcov. Tí budú diskutovať o tom ako vytvoriť konkurencieschopnejšiu a udržateľnejšiu Európsku úniu.