Belgicko sa Komisii sťažuje na iPad od spoločnosti Apple

foto: iPad spoločnosti Apple, zdroj: TASR

Belgický minister hospodárstva Vincent Van Quickenborne včera naliehal na úrady pre hospodársku súťaž EÚ, aby preverili možné zneužitie dominantnej pozície spoločnosti Apple vo veci ich dotykových počítačov iPad. Tento výrobok spôsobil minulý rok na trhu s dotykovými počítačmi revolúciu, keďže z nich spravil módnu záležitosť a nový trend. Mnohí ho preto označili za najvýznamnejšiu inováciu na trhu so spotrebiteľskou elektronikou v minulom roku. Niektorí dokonca tvrdia, že dotykové počítače eventuálne nahradia osobné počítače.

Van Quickenborn ale tvrdí, že teraz Apple zneužíva svoju pozíciu na trhu s dotykovými počítačmi, kde ovláda až 90 percent svetového trhu tým, že predáva exkluzívne predplatné k internetovým denníkom a iným médiám výhradne cez svoj vlastný internetový obchod iTunes. „Ak nebudú noviny ďalej schopné predávať svoje predplatné cez vlastné kanály, ale len pomocou iTunes, bude to vyzerať ako zneužitie dominantného postavenia,“ povedal belgický minister. Tamojšie ministerstvo hospodárstva následne zverejnilo oznámenie, kde vyhlásilo, že „prípad prenesie aj na Európsku komisiu“, ktorá je zodpovedná za hospodársku súťaž na úrovni EÚ. Hovorcovia spoločnosti Apple sa k rozhodnutiu doposiaľ nevyjadrili.

Vojna internetových prehliadačov

Možné porušenie dominantného postavenia na trhu s internetovými médiámi nie je pre Apple jediným zdrojom obáv. Problém môže predstavovať aj nedostatok interoperability iPadu s podobnými výrobkami z dielne ich konkurencie- a to najmä v prípade, že sa tým spoločnosti podarí posilniť svoju pozíciu ako exkluzívnej platformy na prístup na internet, teda nie len na čítanie elektronických kníh alebo novín.

Brusel sa už v minulosti preslávil tým, že proti IT gigantovi Microsoft viedol jednu zo svojich najtvrdších vojen. Americká softvérová spoločnosť totiž naviazala svoj dominantný operačný systém Windows na vlastný internetový prehliadač Internet Explorer, čím sťažila pozíciu svojim konkurentom ako Firefox od Mozzilly, či Safari od Apple. Microsoft síce povoľuje využívanie iných internetových prehliadačov cez Windows, ale automaticky nastavuje svoj vlastný produkt, čím podľa Bruselu porušuje pravidlá hospodárskej súťaže.

Produkty spoločnosti Apple ako napríklad iPad pritom zašli ešte ďalej. Posledný menovaný napríklad neumožňuje používanie žiadneho iného prehliadača ako Safari na svojej obrazovke. Takže hoci Microsoft svoj vlastný internet len preferoval, Apple používateľom ani nedáva možnosť výberu. Navyše, mnoho konkurenčných aplikácií na iPade vôbec nefunguje, vrátane obrázkov na internete.

Hovorkyňa eurokomisára pre hospodársku súťaž Joaquina Almunia záležitosť nekomentovala. V nedávnom prejave o súťaži v oblasti digitálnych médií ale Almunia zdôraznil svoju plnú podporu interoperabilným systémom. „Úlohou úradov pre hospodársku súťaž je zabezpečiť, aby nebol žiaden trh nedostupný pre konkurenciu, ktorá je schopná slúžiť lepšie svojim konečným užívateľom,“ povedal vtedy. Už na jar roku 2010 pritom Komisia ostro vystúpila proti spoločnosti Apple za to, že bráni vývoju aplikácií iných firiem pre svoj operačný systém v iPhone. Prípad sa neskôr skončil tým, že Apple vyhovel požiadavkám Bruselu.