Británia rozmýšľa o zvýhodnených pôžičkách na „zelené domy“

Snahou poskytnutia nového výhodnejšieho úveru je predísť vysokým počiatočným nákladom pri renovácii doma, napríklad pri inštalovaní tesniacich okien či tepelných vrstiev.

Finančne oklieštená britská vláda dúfam, že vysoký dopyt podnieti súkromný sektor, vrátane bánk, energetických spoločností a inštalatérov nízkouhlíkových technológií, aby tieto pôžičky za zvýhodnené úroky podporili.

Plán závisí od toho, či sa novej legislatíve podarí naviazať nové pôžičky na domy a nie na osoby. To by majiteľom umožňovalo sa presťahovať bez ohľadu na to, či už dlh splatili alebo ešte nie.

„Rozšírením doby splatenia na dlhšie obdobie – povedzme na 25 rokov a nie na osem rokov, koľko by niekto mohol chcieť bývať v jednom dome – spravíme túto ponuku finančne dostupnejšou,“ povedal britský minister pre energetiku a klímu Ed Miliband pre agentúru Reuters.

„Kľúčovým bodom toho, čo robíme je, že posúvame navrhovanú legislatívu ďalej, aby sme si zaistili, že splátky sa týkajú domu, nie osoby.“

Vzhľadom na skoré voľby v krajine schváli financovanie a príslušnú legislatívu pravdepodobne už budúca vláda. Miliband zároveň nevedel potvrdiť, koľko prostriedkov očakáva, že poskytovatelia pôžičiek uvoľnia.

„Je na súkromnom sektore, aby prišiel a navrhol financovanie, a myslím si, že tu máme v tomto ohľade veľký trh a ľudia budú chcieť prísť.“

Miestne vlády zaistia, že úrokové miery sa stanovia tak, aby boli domácnosti tieto pôžičky splatiť z ich úspory energie, povedala Marian Spain, riaditeľka stratégie v Energy Saving Trust, ktorá radí vláde v týchto záležitostiach.

„Niektoré z týchto návrhov budú dotované miestnymi úradmi,“ dodala.

Emisie

Iniciatíva s názvom Teplé domy, zelenšie domy sa zameriava na zníženie uhlíkových emisií domov o takmer tridsať percent do roku 2020. Až približne štvrtina britských emisií pochádza z energie využívanej v domoch.

Zástancov tejto iniciatívy však sklamala nedostatočná prehľadnosť ohľadne toho, koľko financií bude k dispozícii.

„Nie je dostatočne dobré závisieť od trhu, že nám dodá nízkonákladové financie. Potrebujete zelenú banku, aby sa uskutočnili celoplošné zmeny a nie len prírastkové zlepšenia,“ povedal Ed Matthews, ktorý vedie odbor energetickej efektívnosti v klimatickom think-tanku E3G.

Vláda zároveň oznámila ďalšie dve zmeny – udelila orgánom miestnej správy právomoc prinútiť energetické spoločnosti do energetických úspor a zaviedla nové štandardy ohľadne najímaných priestorov, ktoré majiteľov nútia investovať do efektívnosti v tejto oblasti.

Stratégia zapadá do už existujúcej iniciatívy nazvanej Cieľ zníženia uhlíkových emisií. Tá je teraz vo svojej poslednej fáze programu na roky 2008 až 2011 a jej kľúčovým bodom je primäť súkromné energetické spoločnosti, aby do zlepšení v oblasti efektívnosti domácností investovali až takmer tri miliardu libier.

Nová stratégia sa chce do roku 2020 zacieliť až na sedem miliónov domácností, pričom v Británií je spolu 26 miliónov domov.

Krajina už v minulosti navrhla plán inštalovať do roku 2020 vo všetkých domácnostiach „chytré“ merače, ktoré by mali jej obyvateľom ukazovať použitie energie v reálnom čase a zároveň by mali vyť všetky britské domy od roku 2016 „neuhlíkové“.