Britskí labouristi sľubujú viac kultúry na školách

Ed Miliband (zdroj: EdMiliband/Flickr)

Politiky na podporu umenia, humanitných vied, kultúry a kreativity budú stáť na čele agendy budúcej labouristickej vlády. Ed Miliband to prisľúbil na pondelňajšom stretnutí s prednými zástupcami umeleckej komunity.

Školy sa nebudú mocť označovať ako „vynikajúce“, ak nebudú poskytovať dostatok tvorivých predmetov, kultúrnych príležitostí a vyvážené vzdelanie, povedal predseda opozičnej Labour Party. Dohliadnuť na to má úrad pre štandardy vo vzdelávaní Ofsted.

Miliband upozornil, že kreatívny priemysel je druhým najväčším sektorom hospodárstva. Podľa neho však systematicky dochádza k ochudobňovaniu školskej výuky o jej podstatné prvky. Počet škôl s hudobnou výchovou napríklad za roky 2010 až 2013 klesol o viac ako 20 %. Školy tiež strácajú zamestnancov, ktorí by predmety z oblasti kultúry dokázali vyučovať.

Opozícia navrhuje, aby umelecké inštitúcie začali ponúkať štátom platené stáže pre mladých ľudí či umožnili im bezplatný vstup.

„Ak veríte v sociálnu spravodlivosť, ak veríte v rovnejšiu spoločnosť, tak by prístup k umeniu a kultúre nemal byť iba voliteľným doplnkom, mal by byť nevyhnutnosťou,“ uzavrel opozičný líder.

Britská ministerka školstva Nicky Morganová označila Milibandove návrhy za chaotické. Podľa nej hrozí, že podobná iniciatíva by ešte viac prehĺbila rozdiely medzi spoločenskými a prírodnými vedami.

Niekdajší minister pre energetiku v roku 2010 nahradil na čele Labour Party Gordona Browna. Podpora strany sa pred májovými parlamentnými voľbami drží stabilne nad 30 %.

Miliband sa snaží nalákať voličov na environmentálne témy aj navrhovaným obmedzením vedľajších príjmov poslancov. Nedávno tiež oznámil, že jeho poradcom bude populárny bývalý podpredseda vlády lord Prescott.