CEU: Orbán útočí na Stredoeurópsku univerzitu

George Soros, Zdroj: European Commission

Stredoeurópska univerzita (CEU) so sídlom v Budapešti patrí medzi najlepšie vysoké školy v našom regióne. Bola založená v roku 1991 vďaka podpore George Sorosa.

Zákon, ktorý navrhla minulý týždeň maďarská vláda, výrazne obmedzí pôsobenie zahraničných univerzít v krajine. CEU ho považuje za neprijateľné ohrozenie akademickej slobody.

 

Rektor CEU Michael Ignatieff sa stretol v stredu s maďarským štátnym tajomníkom pre vzdelávanie Lászlo Palkovicsom. Komunikoval mu požiadavku univerzity, aby bol zákon stiahnutý a aby boli vytvorené pravidlá, ktoré umožnia voľné pôsobenie zahraničných univerzít.

Vláda je otvorená rokovaniam, no zákon stiahnuť odmieta.

„Vláda nepovažuje za odôvodnené, aby stiahla svoj návrh na pozmenenie zákonov o vyššom vzdelávaní, vrátane podmienok fungovania zahraničných inštitúcií vyššieho vzdelávania v Maďarsku“, vyhlásilo ministerstvo pre štátnu tlačovú agentúru MTI.

Konflikt Orbán – Soros

Orbán viackrát kritizoval mimovládne organizácie financované Sorosom. Jeho samého menoval medzi ľuďmi „útočiacimi na Maďarsko“. Soros viackrát kritizoval vládu maďarského premiéra a jeho myšlienku vytvorenia „neliberálnej demokracie“.

Konzervatívno-nacionalistický maďarský premiér bol kedysi sám poberateľom štipendia Sorosovej nadácie. Teraz tvrdí, že mimovládne organizácie dostávajúce podporu zo zahraničia sa vmiešavajú do vnútorných maďarských záležitostí a snaží sa obmedziť ich aktivity.

Jednou z požiadaviek nových pravidiel pre zahraničné univerzity je, aby mali campus v domovskom štáte – v prípade CEU je to americký štát New York. Ďalšou je podpis dohody o podpore medzi Maďarskom a USA.

Palkovics pre MTI povedal, že je otvorený aj dohode medzi Maďarskom a New Yorkom, keďže kompetencie v oblasti vzdelávania majú v USA jednotlivé štáty.

Pre CEU by to mohlo zjednodušiť situáciu. Ochota Trumpovej administratívy podpísať dohodu, ktorá zabezpečí fungovanie Sorosom financovanie univerzity, by mohla byť otázka. Soros je totiž dlhodobo kritikom postojov a politiky Donalda Trumpa.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/soros-potencialny-diktator-trump-zlyha-mayova-padne/

Požiadavka na existenciu campusu v domovskom štáte by bola bremenom špecificky pre CEU. Všetky ostatné zahraničné univerzity v Maďarsku ju totiž spĺňajú.

Zlomená dôvera

Ignatieff na tlačovej konferencii v stredu vyhlásil, že CEU nebude diskutovať o predloženom zákone, len o novom právnom texte, ktorý zabezpečí medzinárodné garancie pre ďalšie voľné fungovanie „na veky“.

„Dôvera bola zlomená… Čisto domáca (maďarská) náprava už nestačí“, povedal rektor. „Univerzitu nikdy nezavrieme, a akademické programy udržíme za každú cenu… Neurobili sme nič zlé.“

Na sociálnych sieťach sa rozbehla kampaň na podporu Stredoeurópskej univerzity. Pripojili sa k nej viacerí európski politici, ako Manfred Weber, či Carl Bildt.

 

Začiatkom 90. rokov sa uvažovalo, že by sídlom univerzity mohla byť aj Bratislava. Neschopnosť nájsť vhodný priestor, a potom politický kurz vlády Vladimíra Mečiara však prispeli k tomu, že sa plány nerealizovali.