Chudoba: Slovenské smerovanie sa už nenosí, sústreďme sa na európske

zdroj wikimedia commons

Štefan Chudoba, štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu si myslí, že základný výskum je na Slovensku dobrý. Problém je skôr v aplikovanom výskume.

Dôležité je podľa neho nielen orientovať sa na potreby priemyslu, ale tiež prispôsobiť vedu a výskum európskym trendom. „Slovenské smerovanie sa už nenosí, musíme sa sústrediť na európske,“ vyhlásil.

K lepšiemu networkingu by podľa štátneho tajomníka mohla pomôcť Dunajská stratégia.

Emil Fitoš zo spoločnosti ETOS tvrdí, že pre Slovensko je výhodou samostatný operačný program na vedu. Keď hľadal ATOS vo východnej Európe svoje tretie výskumné centrum, voľba padla na Slovensko aj vďaka možnosti čerpať štrukturálne fondy. Do roka by mala spoločnosť zamestnať vo svojom výskumnom centre asi 20 ľudí.

Na druhej strane Igor Kočiš zo spoločnosti Geotermal Anywhere nespomína na skúsenosti s čerpaním eurofondov v dobrom. „Eurofondy by nás mali posunúť ďalej, ale nedeje sa to,“ tvrdí.

Problém je byrokracia, či nechuť a neschopnosť úradníkov pozerať sa na výsledky projektov. Pritom bruselské pravidlá nie sú nastavené tak prísne ako národné. „V novom programovom období by sa mali odbúrať a stanoviť nanovo,“ sľubuje Chudba.

Geotermal Anywhere je slovenská technologická firma, ktorá vyvinula technológiu PLASMABIT, pre lacnejšie a hlbšie vŕtanie do zemskej kôry. Ak chce preraziť na globálnom trhu, musela odísť zo Slovenska. Založila si pobočku v Londýne a dnes rokuje s najväčšími svetovými hráčmi zo segmentu.

Podľa Kočiša, spoluzakladateľa a výkonného riaditeľa firmy, Slovensku dnes reálne hrozí, že  duševné vlastníctvo bude odchádzať do zahraničia. „Vieme ponúknuť len nižšiu cenu, ale nie pridanú hodnotu,“ hovorí.  

Panelisti načrtli ako možné riešenie daňové úľavy pre firmy, ktoré investujú do výskumu. Chudoba si zase myslí, že potrebujeme vytvoriť lepšie podmienky najmä pre naše špičky. Chybou je podľa neho plošné odmeňovanie.

Robin Vaudrey z Európskej investičnej banky zaregistroval, že na Slovensku vzniká v posledných rokoch určitý ekosystém na podporu inovatívnych startupov. Financujú ich biznis anjeli, horšie je to s rizikovým kapitálom. Tiež vyzdvihol potrebuje efektívnejšieho nakladania s financiami.

K univerzitám s najväčším potenciálom rozhodne patrí Slovenská technická univerzita (STU). Podľa slov jej rektora Róberta Redhammera pomohla od roku 2005 zhruba 40 malým startupom. Snaží sa na škole budovať centrá spolupráce s priemyslom.

V štádiu príprav je tiež spoločný projekt STU, Univerzity Komenského, Slovenskej akadémie vied a mesta Bratislavy na vytvorenie Science City Bratislava v študentskej Mlynskej doline, čo by mohol byť nový inkubátor pre startupy.