Dni európskeho kultúrneho dedičstva odhalia neprístupné pamiatky

Foto: www.mmisso.com

Rada Európy a Európska komisia organizuje Dni európskeho kultúrneho dedičstva každoročne s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o miestnom dedičstvu a rozvinúť záujem o jeho ochranu.

Počas septembra sa tak každoročne sprístupnia mnohé historické budovy, pamiatky a areály, ktoré sú pre verejnosť zvyčajne uzavreté, alebo sa v rôznych múzeách a galériách poriadajú špeciálne sprievodné podujatia. Do akcie sa zapája 50 európskych krajín, ktoré sú signatármi Európskeho kultúrneho dohovoru.

Kultúrne podujatia upriamujú pozornosť na miestne zručnosti a tradície, architektúru a umelecké diela a zároveň sa snažia podporovať vzájomné porozumenie medzi európskymi občanmi.

„Dni európskeho dedičstva ponúkajú ľuďom skvelú príležitosť objaviť kultúrne bohatstvá, ktoré majú mnohokrát rovno pod nosom. O niektorých možno ani nevedia, iné sa dajú navštíviť iba zriedka,“ uviedla Androulla Vassiliou, európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež.

Podľa Gabrielly Battaini-Dragoni, zástupkyne generálneho tajomníka Rady Európy sa iniciatíva teší mimoriadnemu ohlasu. „Za svoj nepopierateľný úspech počas doterajšej vyše 20-ročnej existencie vďačí snahe samosprávnych a regionálnych spoločenstiev. Komunity v celej Európe sa každoročne stávajú súčasťou „kultúrnej rodiny“ a oslavujú svoje bohaté kultúrne dedičstvo,“ vysvetľuje.

Tento rok budú môcť návštevníci vidieť napríklad archívy britského obchodného reťazca Marks & Spencer, známeho spodnou bielizňou a sendvičmi, príklady nemeckého drevárskeho umenia, alebo neprístupné posolstvá, ukryté vo francúzskych múroch, podzemí a v prírode.

Niekoľko krajín organizuje aj spoločné podujatia s cieľom zdôrazniť európsky rozmer tejto iniciatívy. Španielsko, Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko napríklad vytvorili webové stránky, ktoré spoja vinárske múzeá v Európe. Macedónsko, Slovinsko, Francúzsko a Belgicko spolupracujú na aktivitách výmeny mládeže a kultúrneho vzdelávania.

Dni európskeho dedičstva, ktoré sa po prvýkrát konali v roku 1985. Od roku 1999 organizujú ako spoločná iniciatíva Európskej komisie a Rady Európy.

Slovensko sa pripojilo k organizátorom v roku 1993 a od vtedy sa každoročne konajú otváracie podujatia v niektorom historickom meste a každý ročník je zameraný na špecifickú tému. Od roku 2010 je slovenským koordinátorom podujatia Združenie historických miest a obcí SR.

Témou tohto ročníka bude „Pamiatky môjho domova“. Hostiteľským mestom na Slovensku bude tento rok Bratislava – Staré Mesto. Sprístupnenie pamiatok, spolu so sprievodnými podujatiami sa plánuje na 14. – 23. septembra.