EK a podniky investujú 268 miliónov do výskumu

Európska komisia a podniky včera (13. júla) odštartovali prvé kolo výziev na predkladanie žiadostí o príspevok na výskumné projekty. Cieľom je obnova a udržateľnosť európskeho hospodárstva založenom na znalostnej ekonomike. Prvé kolo iniciatívy potrvá od 30. júla do polovice roku 2010. V tomto období chcú investovať 268 miliónov eur v troch hlavných oblastiach:

  • Inovatívnych výrobných technológií, materiálov a procesov, ktoré vyrobia viac za menšej spotreby materiálu a energie a nižšej produkcie odpadu.
  • Energeticky-efektívnych budov, zefektívňovania existujúcich stavieb, nových materiálov a stavebných techník.
  • Zelených áut, inteligentného systému prepravy, vrátane elektrifikácie ciest a mestskej dopravy a výskumu hybridných technológií.

Tri plánované partnerstvá (továrne budúcnosti. energeticky efektívne budovy a ekologické automobily) sú súčasťou európskeho plánu hospodárskej obnovy, ktorý koncom minulého roka schválila Európska rada. Ich cieľom je zblíženie verejného záujmu a záujmov podnikov v oblasti výskumu.

V období 2010 – 2013 sa na výskum preinvestuje celkovo 3,2 miliardy eur (1,2 miliardy na továrne budúcnosti a po miliarde na energeticky efektívne budovy a ekologické automobily). Polovicu poskytne súkromný sektor, polovicu Európska komisia zo 7. rámcového programu pre vedu a výskum.