EK opäť prevetrala farmaceutické firmy

Európska komisia, hlavný strážca hospodárskej sútaže v krajinách EÚ, konkrétne spoločnosti nemenovala.

„Komisia má odôvodnené podozrenie, že ustanovenia dohody EÚ, ktoré zakazujú obmedzujúce podnikateľské praktiky a zneužitie dominantnej pozície, boli porušené,“ cituje Reuters vyhlásenie EK. Ide pritom už o štvrtú neohlásenú inšpekciu od januára 2008, kedy Komisia začala farmaceutické spoločnosti preverovať kvôli podozreniu, že využívajú súdne procesy ohľadne patentových práv na to, aby zdržali príchod lacnejších generických liekov na trh.

Ďalším nástrojom spoločností ako zdržať príchod lacnejších generických liekov je patentovanie jednotlivých aktívnych zložiek v lieku. Často sa tak stáva, že jeden liek chráni aj tisíc rozličných patentov.

Komisia prisľúbila stíhanie spoločností podozrivých z porušovania protimonopolných pravidiel po tom, čo v novembri minulý rok odhalila, že niektoré z týchto praktík pripravili poskytovateľov zdravotných služieb o približne 3 milióny eur za obdobie rokov 2007 a 2008.

Hovorcovia farmaceutických spoločností AstraZeneca, GlaxoSmithKline, Bayer a nemeckého výrobcu liekov Boehringer Ingelheim sa vyjadrili, že v ich spoločnostiach razie tentoraz neprebehli.

Podľa agentúry Reuters sa razie týkajú spoločností ako Matrix Laboratories, ktorá je súčasťou spoločnosti Mylan, Niche Generics, súčasť Unichem Laboratories a izraelskej Teva Pharmaceutical Industries, ktorá je najväčším výrobcom generických liekov na svete. Tá raziu vo svojej spoločnosti potvrdila, rovnako ako aj druhý najväčší severský výrobca liekov Lundbeck.

V júli tohto roku Komisia zverejnila, že vyšetrovala francúzskeho súkromného producenta liekov Servier a niekoľko ďalších spoločností na výrobu generických liekov za to, že údajne blokovali vstup kardiovaskulárneho generického lieku perindopril na trh.

Neohlásené inšpekcie sú predbežným krokom vyšetrovania nekalých praktík v oblasti hospodárskej súťaže, nie konečným, vyjadrila sa Európska Komisia.

Firmy čelia pokute vo výške až desať percent ročného obratu v prípade, že sa potvrdí ich vina. Kontrolný orgán EÚ uviedol, že presný dátum na ukončenie vyšetrovanie sa ešte nestanovil.

(v spolupráci s Reuters)