ESA dostane najbližšie tri roky viac ako 10 mld. eur

Mars, zdroj wikimedia commons

 „Je to veľký úspech, ktorý sa nám podarilo dosiahnuť aj napriek súčasnej ekonomickej situácii," uviedol uviedol pre médiá generálny tajomník tejto organizácie Jean-Jacques Dordain.

Na stretnutí Ministerskej rady ESA v Neapole sa okrem členských štátov ESA a Kanady, zúčastnilo rokovaní ďalších sedem členských štátov EÚ, vrátane Slovenska, ktoré zatiaľ nie sú členmi Európskej výskumnej agentúry, ako aj zástupcovia ďalších európskych organizácií.

Presná suma rozpočtu je 10,119 mld. eur na priemerné trojročné obdobie. Priemerné preto, lebo niektoré projekty financované z tohto rozpočtu majú kratšiu dobu trvania a ďalšie zase presahujú trojročný rámec.

Dohodnutý rozpočet ESA okrem iného predvída aj financovanie vylepšenej rakety Ariane 5 s názvom Ariane 5 ME. Tá by sa mala stať operatívnou pre vesmírne lety od roku 2017.

Taktiež predpokladá financovanie vývoja novej generácie raketových nosičov s názvom Ariane 6, ktoré by mohli byť vyslané do vesmíru v roku 2021 alebo 2022.

Ministri potvrdili pokračovanie európskej účasti na projekte Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) až do roku 2020. Zelenú dostala výroba a vývoj servisného modulu pre americkú vesmírnu loď Orion.

Pre Európu ide o strategicky dôležité rozhodnutie, ktoré umožní spoluprácu medzi NASA a ESA na budúcom systéme, ktorý umožní prepravu ľudí vo vesmíre a zároveň bude európskym príspevkom pre projekt Medzinárodnej vesmírnej stanice.

ESA je združením 20 krajín, z ktorých 18 je členom EÚ. Okrem nich tam patrí aj Nórsko a Švajčiarsko a Kanada má štatút pridruženého člena. O členstvo požiadalo ďalších 11 štátov, medzi ktorými je aj Slovensko.

EÚ ako organizácia sama za seba prispela na tohoročný rozpočet ESA 21-percentnou časťou. Príspevky EÚ, spolu s národnými vkladmi členských štátov EÚ sa podieľajú na 90-percentnom podiele celkového rozpočtu ESA.

EÚ by chcela v roku 2014 pretransformovať ESA – ktorá bola založená v roku 1975 – na samostatnú agentúru Únie.

(TASR/EurActiv)