EÚ by opäť mohla mať hlavného poradcu pre vedu

Frans Timmermans (zdroj: Európska komisia)

Obnovenie úradu poradcu v oblasti vedy a technológií mal v utorok prisľúbiť prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. Na stretnutí s europoslancami z Aliancie európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) tak údajne odpovedal na otázku britskej poslankyne Vicky Fordovej.

„Timmermans povedal, že hlavný vedecký poradca bude. Som veľmi rád, pretože je to dôležitá funkcia,“ povedal pre EurActiv.com Fordovej stranícky kolega Ian Duncan.

Duncan sa odvtedy pokúša pre Timmermansove slová získať potvrdenie od Komisie. Zatiaľ neuspel. Tvrdí však, že podpredseda EK si výhody danej pozície uvedomuje a tento druh poznámky by si inak pred 71 poslancami nedovolil.

Hovorkyňa Komisie Mina Andreevová v novembri, keď zanikol pôvodný post poradkyne Anny Gloverovej, vyhlásila, že predseda Jean-Claude Juncker verí v nezávislé vedecké poradenstvo.

„Zatiaľ o inštitucionalizácii nezávislého vedeckého poradenstva nerozhodol,“ povedala tento týždeň Andreevová.

Dodala však, že táto záležitosť je predovšetkým v pôsobnosti komisára pre výskum, inovácie a vedu Carlosa Moedasa, ktorý bude o rozhodnutí informovať parlament.

Kontroverzný post

Odchádzajúca poradkyňa EÚ pre vedu Anne Gloverová zostane v úrade do konca tohto mesiaca. Škótska profesorka molekulárnej biológie ponúkla, že bude radiť aj v prechodnej fáze, no pokračovanie vo funkcii rázne odmietla.

„Neexistujú podmienky, za ktorých by som zvážila zotrvanie v Komisii,“ citujú Gloverovú ostrovné médiá.

Mandát britskej vedkyne sa začal v decembri 2011. Odvtedy mimovládne organizácie často krát jej pozíciu označovali ako nezrozumiteľnú, netransparentnú a kontroverznú.

Zelené združenia si pohnevala najmä vyhlásením, že „konzumácia geneticky upravených potravín nie je riskantnejšia ako konzumácia konvenčne vypestovaného jedla.“ [EurActiv.sk, 24. 7. 2012]

Zo svojej pozície kritizovala aj ďalšie aspekty fungovania Komisie. Tento rok naznačila, že politická agenda dostáva prednosť pred faktami.

Malo sa to týkať najmä zhromažďovania dôkazov pre jednotlivé politické návrhy, kde navrhovala vytvorenie „centrálneho servisu“ a nie prenášanie zodpovednosti na privátny sektor a rôzne lobistické skupiny.