EÚ chce po GSM definovať ďalší svetový mobilný štandard – LTE

Európska komisia sa rozhodla do 1. januára 2010 podporiť výskum mobilnej dátovej technológie LTE ďalšími 18 mil. eur. Brusel na výskum "technológie dlhodobej evolúcie" (Long Term Evolution – LTE) od roku 2004 investoval už 25 mil. eur. Dodatočných 18 mil. je určených na výskum LTE Advanced, teda druhej generácie konceptu LTE.

Podobne ako masívna podpora výskumu GSM v minulosti, dnes sa zdá byť rozhodnutie skúmať LTE krokom, ktorý môže vytvoriť de facto svetový štandard pre ultra vysokorýchlostné dátové siete.

„Prostredníctvom technológií LTE bude „know-how“ európskeho výskumu naďalej udávať tón v oblasti vývoja mobilných služieb a zariadení na celom svete – presne tak, ako sa nám to darilo v posledných desaťročiach pri norme GSM. Technológie LTE premenia mobilné telefóny na výkonné mobilné počítače. Milióny nových užívateľov budú môcť na svojich prenosných zariadeniach využívať ultra vysokorýchlostný prístup na internet bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú. Vytvoria sa tým ohromné príležitosti a množstvo priestoru na rast digitálneho hospodárstva," komentovala rozhodnutie Komisie Viviane Redingová, komisárka pre informačnú spoločnosť.

LTE je v súčasnosti najmodernejšou bezdrôtovou platformou, ktorá dokáže poskytovať dátový prenos s rýchlosťou až 100 megabitov za sekundu, čo je desaťnásobne rýchlejšie, než rozvinuté bezdrôtové 3G siete. V prípade LTE Advanced sa počíta s rýchlosťou až jeden gigabit za sekundu. Súčasne, signál LTE sa dokáže šíriť na dlhšie vzdialenosti než súčasný GSM alebo 3G, čo znamená, že dokáže priniesť konektivitu do odľahlejších a menej zaľudnených oblastí, resp. členitejšieho horského terénu.

Prvou krajinou EÚ, v ktorej by sa mohli služby v sieťach LTE poskytovať komerčne, by sa mohlo stať Švédsko, prípadne nečlen EÚ Nórsko. Okrem toho, vo väčšom meradle testujú LTE mobilní operátori vo Fínsku, Nemecku, Španielsku a vo Veľkej Británii.

Poprední mobilní operátori a výrobcovia zariadení, medzi nimi i T-Mobile, Orange, TeliaSonera, AT&T, NTT-DoCoMo, Verizon, Alcatel – Lucent, Ericsson, Huawei a Nokia Siemens Networks, sa už zaviazali, že v budúcnosti postavia svoje dátové produkty a služby na sieťach LTE (LTE Advanced). Predpokladá sa, že do roku 2013 tieto firmy investujú do výskumu spoločne takmer 6 mld. eur.