EÚ inovuje aj napriek kríze, stále však zaostáva

zdroj: TASR/Roy Kaltschmidt, Berkeley Lab

V čase krízy poklesli zisky popredných európskych spoločností minulý rok o 21 percent. Informuje o tom prehľad Európskej komisie v oblasti výskumu a vývoja, ktorý bol zverejnený minulý utorok (26. októbra). Napriek tomuto poklesu však objem investícií firiem do výskumu poklesol len o 2,6 percenta. To je výrazne menej ako v Spojených štátoch, kde sa tento pokles vyšplhal až na 5,1 percenta. Celosvetovo však vďaka „ázijským tigrom“, teda ekonomikám Východnej Ázie, poklesli celkové investície do inovácií len o 1,9 percenta.

Komisia v prehľade zoradila 1400 najväčších svetových spoločností podľa ich investícií do oblasti výskumu a vývoja. Štyristo z nich bolo pritom v roku 2009 registrovaných v EÚ. Eurokomisárka pre výskum a inovácie Máire Geoghegan- Quinn rozporuplné výsledky dokumentu použila na to, aby členské štáty vyzvala k podpore jej plánov vytýčených v dokumente Únia inovácií, ktorý bol zverejnený minulý mesiac.

„Veľký náskok vedúcich amerických spoločností (v oblasti hi-tech) a pokračujúci rýchly rast ázijských spoločností zvýrazňujú stav núdze, ktorému Európa čelí,“ varovala eurokomisárka a vyzvala členské štáty, aby odložili bokom financie na nákup inovatívnych tovarov a služieb. V súčasnosti totiž podľa údajov Komisie žiaden člen EÚ nevyčlenil viac ako jedno percento svojho HDP na financovanie verejných alebo podnikových výskumných činností.

Geoghegan- Quinn zároveň uviedla, že medzi Komisiou a veľkými európskymi spoločnosťami panuje v tejto oblasti názorová zhoda, keďže „najväčšie firmy v EÚ si vo veľkom udržali svoje investície do výskumu a vývoja, čo dokazuje, že ho vnímajú ako kľúč k tomu, aby vyšli z krízy posilnené“. Ako príklad bola uvedená nemecká automobilka Volkswagen, ktorá sa stala najväčším investorom do oblasti inovácií v Európe, a to aj napriek tomu, že automobilový sektor bol obzvlášť zasiahnutý krízou. „Investície v EÚ ukázali, že Únia odolala kríze lepšie aj napriek tomu, že sektory boli tvrdo zasiahnuté,“ uviedol hovorca Komisie.

Intenzita investícií do výskumu a vývoja však naďalej ostáva nízka v kľúčových sektoroch, ktoré majú EÚ pomôcť, aby sa stala konkurencieschopnejšou. Ide najmä o oblasti ako polovodiče, softvér a biotechnológie. V EÚ zároveň v súčasnosti len dve krajiny spĺňajú cieľ stratégie Európa 2020 investovať do výskumu a vývoja tri percentá HDP- sú to Švédsko a Fínsko.

Štatistiky

Investície do výskumu a vývoja sa v jednotlivých štátoch EÚ vo veľkom líšia. Zatiaľ čo vo Francúzsku inovácie poklesli kvôli tamojšiemu rozsiahlemu automobilovému priemyslu o 4,5 percenta a vo Švédsku o 6,6 percenta kvôli výrobe IT hardvéru, v Španielsku investície vďaka telekomunikáciám a bankovému sektoru vzrástli o rekordných 15,4 percenta.

V prehľade sa v sektoroch intenzívnych na výskum a vývoj nachádza menej európskych spoločností. Ide najmä o oblasť ako biotechnológie, a experti to vysvetľujú celkovým zaostávaním za Spojenými štátmi. Niektorí odborníci podčiarkujú, že prehľad ráta investície spoločností podľa toho, v akej krajine sú registrované, zatiaľ čo cieľ EÚ vyčleniť tri percentá HDP na výskum a vývoj sa týka celkových investícií v danej krajine. Takže napríklad v prípade Lotyšska by sa mohlo zdať, že na európske pomery investujú veľa, no to je v skutočnosti spôsobené zásluhou investícií zahraničných spoločností.

Celkovo najvyššie svetové investície do výskumu a vývoja mal japonský výrobca automobilov Toyota. Nasledovala švajčiarska farmaceutická spoločnosť Roche a americký softvérový gigant Microsoft. Z EÚ sa najlepšie umiestnila už spomínaná automobilka Volkswagen- skončila na štvrtom mieste. Medzi ďalšie úspešné európske firmy, ktoré boli medzi 20-timi najväčšími investormi do oblasti výskumu, sa zaradili aj fínska Nokia (7. miesto), francúzsky Sanofi- Aventis (9. miesto), nemecké Siemens (12. miesto) a Daimler (14) a britský GlaxoSmithKline (15).

Galileo sa obracia k lepšiemu

Pozitívnou správou pre EÚ je, že európsky navigačný systém Galileo, ktorý je rivalom amerického GPS, sa začína obracať k lepšiemu. V deň zverejnenia prehľadu totiž Európska vesmírna agentúra podpísala so spoločnosťami kontrakt za 194 miliónov eur, ktorý je považovaný za hlavný krok k tomu, aby sa projekt stal skutočnosťou.

Plne funkčný systém bude pozostávať z 30- tich satelitov využívajúcich najnovšie technológie. Očakáva sa tiež, že prinesie „desiatky miliárd makroekonomických výhod“ a „tisícky pracovných miest“. Podľa Komisie bude uvedený do prevádzky v roku 2014.