EÚ kritizuje Facebook za nastavenia súkromia

foto: čoraz viac spoločností si zakladá svoje skupiny na facebooku

„Je neprijateľné, aby spoločnosť zásadným spôsobom menila nastavenia na svojej platforme na úkor používateľa,“ varuje skupina EÚ regulátorov ochrany súkromia Article 29 Working Party v liste, ktorý minulú stredu (12. mája) zaslala do sídla Facebooku.

Skupina trvá na tom, aby stránka zmenila svoje automatické nastavenia tak, aby mohli užívatelia obmedziť prezeranie svojich profilov iba na kontakty podľa ich voľby. „Každý ďalší prístup, ako napríklad cez vyhľadávače, by mal byť výslovným prianím užívateľa,“ pokračuje ich list.

Obavy vychádzajú zo zmien, ktoré spoločnosť zaviedla v januári- tie automaticky umožňujú prehliadanie súkromných profilov užívateľov až kým si nezmenia nastavenie. Predtým systém fungoval opačne- nastavenia boli automaticky súkromné.

Stránka pod rastúcim drobnohľadom

Kanadské regulačné orgány boli prvé, ktoré spoločnosti Facebook vyčítali zmeny a 27. januára začali tieto nastavenia preverovať. Eurokomisárka zodpovedná za ochranu údajov Viviane Redingová sa vyjadrila, že podrobne sleduje výsledky kanadského vyšetrovania. Vo februári počas Európskeho dňa pre bezpečnejší internet Redingová vo svojom prejave už sama upozornila, že sa bude venovať otázke nastavení súkromia na Facebooku.

„Profily mladistvých užívateľov musia byť automaticky nedostupné a nahláseniu o zneužití údajov sa musí dostať rýchlej a adekvátnej odpovede. Internet je teraz súčasťou života našich detí a je povinnosťou nás všetkých zabezpečiť jeho ochranu,“ povedala Redingová vo svojom prejave.

V snahe poprieť obvinenia, že stránka porušuje právo na ochranu súkromia si Facebook minulý týždeň najal ako svojho právneho poradcu bývalého šéfa americkej obchodnej komisie Tima Murisa.  

Navyše, stránka minulý mesiac zahájila službu Bezpečnostné centrum, o ktorom tvrdí, že bude „informovať rodičov, vyučujúcich, tínedžerov a členov zákonodarného zboru o nástrojoch Facebooku tak, aby boli užívatelia zabezpečení keď využívajú ich služby.“

„Neexistuje jednoznačná odpoveď ako spraviť internet alebo Facebook bezpečnejší,“ povedal viceprezident spoločnosti pre celosvetovú komunikáciu a verejnosť Elliot Schrage.

Obavy z tretích strán

Article 29 Working Party tiež odsúdila prístup, ktorý majú k profilom a osobným údajom užívateľov „aplikácie tretích strán“ ako napríklad hry, ktoré stránka hosťuje. Zároveň sa im nepozdáva, že profily môžu obsahovať údaje o iných užívateľoch bez ich vedomia.

„Prevádzkovatelia sociálnych sietí by si mali byť vedomí, že by to bolo porušenie práv o ochrane údajov ak by používali osobné informácie iných jednotlivcov nachádzajúce sa na ich profile pre komerčné účely bez toho, že by im jednotlivci predtým udelili jasný súhlas,“ píše sa v prehlásení.

Regulačné úrady Únie tiež podotkli, že Facebook zaviedol zmeny svojich nastavení v januári len niekoľko dní po tom, ako sa spoločnosť zúčastnila na híringu EÚ o ochrane súkromia.