EÚ udelila zákazky v projekte Galileo za miliardu eur

Pozadie
Systém satelitnej navigácie Galileo je civilnou alternatívnou k americkému Globálnemu lokalizačnému systému (GPS) a ruskému systému GLONASS, z ktorých oba sú financované a spravované armádnymi zložkami daných krajín.

Komisia po prvý raz predstavila svoje plány na vybudovanie európskeho systému satelitnej navigácie Galileo 10. februára 1999. Systém je založený na plánovanom umiestnení 30 satelitných staníc nad zemskú atmosféru.

EÚ a USA zároveň podpísali v júni 2004 dohodu o zabezpečení kompatibility medzi oboma konkurujúcimi si navigačnými systémami.

Pred dvoma rokmi došlo k pozastaveniu celého projektu, keď od neho odstúpili investori.

Postoje

Najväčší kontrakt v celkovej hodnote 566 miliónov eur na dodávku štrnásť satelitov získala nemecká firma OHB-System (Orbital und Hydrotechnologie Bremen). Satelity na orbitálnu dráhu dopraví zasa francúzska spoločnosť Arianespace za 397 miliónov eur. Stane sa tak pomocou ruských rakiet Sojuz, ktoré odštartujú z Francúzskej Guyany v roku 2012.

Podporu a údržbu satelitov zabezpečí za 85 miliónov eur francúzsko-talianske konzorcium Thales Alenia Space.

„Udelením týchto nových zákazok pre zostávajúce dodávateľské balíčky ukončujeme rozhodujúcu fázu na programe Galileo,“ cituje európskeho komisára pre dopravu Antonia Tajaniho BBC. Tajani zároveň dodal, že Galileo prispeje k zvýšeniu politickej nezávislosti Európy.

Satelity majú byť navyše lepšie a spoľahlivejšie ako americký systém. Používatelia by tak mali mať k dispozícii rýchlejšie prístroje, ktoré im umožnia lokalizovať ich pozíciu s presnosťou na jeden meter v porovnaní s GPS, kde je odchýlka až niekoľko metrov, píšu Financial Times.

O ďalších dodávateľských kontraktoch týkajúcich sa pozemnej infraštruktúry by sa malo rozhodnúť do polovice tohto roku. Celý navigačný systém by sa tak po mnohých zdržaniach mohol stať funkčným v roku 2014.

Galileo, ktorého pôvodné náklady boli vyčíslené na 3,4 miliardy eur, sa v súčasnosti financuje z verejných zdrojov po tom, čo pred dvoma rokmi od projektu odstúpili súkromné vesmírne a zbrojárenské spoločnosti. Dôvodom boli obavy, že projekt nebude ziskový, uvádza Wall Street Journal.