Európa sa dohodla na šetrení energiou

Krátka správa:

Lídri EÚ sa summite 9. marca dohodli na podpore úsilia Komisie o dosiahnutí väčších úspor energie a zdôraznili „potrebu … dosiahnuť cieľ usporiť 20% energetickej spotreby EÚ v porovnaní s projekciami pre rok 2020“.

V októbri 2006 Komisia prezentovala svoj akčný plán na to, aby Európa zachránila 20% svojej energetickej spotreby a znížila svoj celkový účet za energiu ročne o 100 miliárd €, čo by zabránilo emisii miliónov ton oxidu uhličitého do atmosféry.

Potom, čo austrálska vláda nedávno prijala opatrenia zakázať tradičné svetelné žiarovky v priebehu troch rokov (EurActiv, 21. február 2007), jarný summit vyzval Komisiu k „rýchlemu zaslaniu návrhov“, týkajúcich sa:

  • energetických úspor z úradného a pouličného osvetlenia, ktoré by mali byť prijaté v roku 2008
  • a vláknových žiaroviek a iných foriem osvetlenia v súkromných domácnostiach do roku 2009

Írsky premiér Bertie Ahern bol agentúrou Reuters v tejto veci citovaný nasledovne: „Austrálčania na nás urobili dojem a predtým, než sme prišli na summit sme boli s nimi v kontakte a pozreli sa na túto otázku.“

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá summitu predsedala, povedala: „Nevravíme, že by ľudia mali vyhadzovať žiarovky zo svojich domov už dnes, ale mali by sa začať pozerať na to, čo je v obchodoch.“

„Zakázanie staromódnych žiaroviek v EÚ by znížilo emisie uhlíka o 20 miliónov ton ročne – a usporilo 5-8 miliárd € ročne na účtoch domácností za energiu,“ povedala britská poslankyňa za stranu Zelených Caroline Lucasová.

Hoci sú bežné žiarovky lacnejšie, Lucasová tvrdí, že musia byť nahradené „15x predtým, než alternatívy šetriace energiu dosiahnu koniec svojej životnosti,“ čo je niečo, čo by stálo domácnosti „milióny“.

„Je to skutočne situácia, kde všetci získajú: zákaz klasických žiaroviek by bol krokom k boju ako proti zmene podnebia a palivovej chudobe“.

Lucasová navrhla písomnú deklaráciu a dúfa, že ďalší poslanci Európskeho parlamentu ju odsúhlasia. Deklarácia vyzýva Komisiu, aby navrhla legislatívu, zakazujúcu bežné svetlené žiarovky.