Európska Noc výskumníkov oslavuje 10. výročie

Európska noc výskumníkov, podpora vedy a výskumu, popularizácia vedy

(zdroj: European Southern Observatory/Flickr)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Noc výskumníkov 2016

Jubilejný 10. ročník Európskej Noci výskumníkov priblíži verejnosti v šiestich slovenských mestách to najzaujímavejšie z domácej vedy. Na festivale sa prvýkrát na Slovensku predstaví obrovský 3D hologram mozgu, ktorý odhaľuje, čo sa v mozgu deje, keď sme v strese, spíme, alebo keď vypijeme alkohol.

O mozgu budú prednášať svetovo uznávaní vedci Daniela Ostatníková, odborníčka na autizmus, a Michal Novák, expert na Alzheimerovu chorobu. V Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a Tatranskej Lomnici budú prebiehať panelové diskusie a k dispozícii bude veľké množstvo náučných stánkov.

„Noc výskumníkov vnímame ako dobrú príležitosť ukázať, že veda nie je veža zo slonovej kosti, ale je to živý organizmus,“ povedala podpredsedníčka Slovenskej akadémie vied pre výskum Eva Majková. Top výskumná organizácia je súčasťou najväčšieho vedecko-popularizačného podujatia na Slovensku už od jeho začiatkov v roku 2007.

Noc výskumníkov naďalej porastie

„Chceme ukázať, že veda nie je nudná. Práve naopak, hoci vyžaduje veľa trpezlivosti, odhodlania a disciplíny, veda je naozaj okrem serióznej práce aj zábava,“ uviedla Petra Lipnická, predsedníčka správnej rady o.z. Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA). Poukázala na to, že podujatie začínalo s 32 stánkami a pár desiatkami vedcov. Na zajtrajšej Noci výskumníkov sa predstaví práca vyše tisícovky vedcov vo viac ako 200 expozíciách.

Okrem medicíny sa záujemcom priblíži široké spektrum ďalších tém. Pripravené budú prednášky o architektúre, psychológii, dizajne, virtuálnej realite alebo o slovenských vesmírnych aktivitách. Slovenská technická univerzita ukáže ovládanie robotov pomocou gestikulácie a na 3D tlačiarni budú vznikať nosy z biodegradovateľných materiálov.

Na európskej úrovni to bude už jedenásty ročník Noci výskumníkov. Na štarte bolo 15 krajín, Slovensko pribudlo o rok neskôr. V celej Európe malo podujatie asi 20-tisíc návštevníkov, dnes ich len do bratislavskej Starej tržnice zavíta viac ako 90 tisíc.

Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku (ZEK) vyzdvihla, že sa Európsku Noc výskumníkov podarilo na Slovensku urobiť jednu z najväčších na kontinente: „Veľmi oceňujeme, že sa podujatie podarilo presťahovať aj do iných miest a nie je len bratislavocentrické.“ Organizátori veria, že sa aj takto podarí podnietiť mladých ľudí, aby si zvolili vedeckú kariéru.

Európska Noc výskumníkov sa zajtra prvýkrát odohrá tiež v priestoroch Slovenskej národnej galérie. V Tatranskej Lomnici a v Medzeve budú môcť návštevníci až do neskorých večerných hodín sledovať oblohu v spoločnosti tamojších astronómov.

Podrobný program Európskej Noci výskumníkov 2016 nájdete na oficiálnej stránke podujatia.