Európske dni dečistva otvoria pamiatky aj na Slovensku

Zdroj: spisskastaraves.sk

Dni Európskeho dedičstva predstavujú spoločnú iniciatívu Európskej komisie a Rady Európy.

Oficiálne začínajú dnes (30. augusta) v Jerevane, keďže Arménsko v súčasnosti predsedá Výboru ministrov Rady Európy.  

Dnes začala fungovať aj interaktívna webová stránka s informáciámi o miestach, ktoré sú otvorené pre verejnosť, ako aj informácie o osobitných podujatiach, ktoré sa konajú v každej krajine v nadväznosti na Dni dedičstva.

Na Slovensku iniciatívu zastrešuje Združenie historických miest a obcí SR. Tento rok sa Dni nesú v téme: „Pamiatky duchovného dedičstva“.  

Dni sa začínajú 13. septembra v Košiciach a potrvajú až do 22. septembra.

V rámci Slovenska sa bude dať napríklad navštíviť Lyceálna knižnica v Kežmarku, kaštieľ v Bytči, veterný mlyn v Holíči alebo pamätník Chatama Sofera v Bratislave. Spolu pôjde o viac ako 50 pamiatok na celom Slovensku.

Eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová očakáva, že  v tomto roku využije možnosť navštíviť niektorú zo zapojených pamiatok vyše 20 miliónov dospelých a detí.

„Je to výborný spôsob ako zabezpečiť, aby sa naše spoločné európske dedičstvo cenilo a chránilo pre budúce generácie, a zároveň aby z neho mali osoh aj miestne komunity vďaka zvýšenému turistickému ruchu“, povedala Vassiliouová.

„Komunity v celej Európe sa každoročne stávajú súčasťou „kultúrnej rodiny“ oslavujúcej naše nesmierne bohaté kultúrne dedičstvo.“ dodala zástupkyňa generálneho tajomníka Rady Európy Gabriella Battaini-Dragoni.

Dni európskeho dedičstva sa po prvýkrát konali v roku 1985. Ako spoločná iniciatíva Európskej komisie a Rady Európy sa pripravujú od roku 1999. Zúčastňuje sa na nich 50 signatárskych krajín Európskeho kultúrneho dohovoru.