Európske firmy aj napriek kríze intenzívne investujú do R&D

Globálne výdavky na korporátny R&D v roku 2008 stúpli o 6,9 % podľa európskeho štatistického hodnotenia „Industrial R&D Investment Scoreboard“. V prípade firiem, ktoré sídlia v EÚ, objem prostriedkov vynaložených na výskumno-vývojové aktivity zaznamenal 8,1-percentný rast v porovnaní s predchádzajúcim rokom, kým v prípade USA to bolo 5,7 % a Japonska o 4,4 %.

Dve európske firmy sa v priemyselných investíciách do R&D zaraďujú do prvej desiatky rebríčka – automobilka Volkswagen na treťom mieste a Nokia na ôsmom. Pričom najviac na tieto aktivity míňa japonská Toyota – 7,61 miliardy eur.

Americké firmy boli síce priemerne oveľa konzervatívnejšie ako ich európski konkurenti, no až päť z nich dominovalo v top 10 – Microsoft, General Motors, Pfizer, Ford a Johnson & Johnson. V svetovej špičke sú aj dve švajčiarske spoločnosti – Roche a Novartis.

Podniky situované v rýchlo rozvíjajúcich sa ekonomikách aj naďalej vykazujú najvyšší rast R&D na čele s Čínou (40 %), Indiou (27,3 %), Taiwanom (25,1 %) a Brazíliou (18,6 %). Očakáva sa, že práve Čína a India sa do roku 2025 stanú lídrami v tejto oblasti.

Farmaceutika a biotechnológie vedú

Výskum v USA sa koncentruje najmä na farmaceutický, biotechnologický sektor a informačné technológie. V EÚ je rast viac-menej rovnomerný vo všetkých sektoroch, no v popredí je najmä vývoj chemikálií, automobilových súčiastok a elektronických zariadení.

Z celosvetového hľadiska však vedie podobne ako v USA farmaceutický a biotechnologický sektor. Automobily a súčiastky sa zaraďujú hneď za nimi. Napriek tomu, že išlo o prvý sektor zasiahnutý ekonomickou krízou, niektoré automobilky zaznamenali dvojmiestny rast v R&D investíciách – Volkswagen o 20,4 %Peugeot o 14.4 % a Fiat o 14.1 %.

Hodnotenie okrem toho potvrdilo, že investície vo veľkej miere smerujú aj na rozvoj aktivít firiem operujúcich v oblasti technológií obnoviteľnej energie.