Európske výskumné inštitúcie a firmy pracujú na novej platforme cloud computing

zdroj wikimedia commons

Podľa Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN), by platforma, s názvom „Hmlovina slimák“, mohla byť dostupná pre štátnu správu a priemysel už po dvojročnej pilotnej fáze. Iniciatívu pomenovali podľa veľkej planetárnej hmloviny, niekedy označovanú ako „božie oko“.

Do projektu sa zapojila aj Európska vesmírna agentúra (ESA) a Európske laboratórium molekulárnej biológie (EMBL), ktoré podobne ako CERN zhromažďujú obrovské množstvo informácií.

Konzorcium tvorí 13 IT poskytovateľov, vrátane takých spoločností, ako Atos, Cap Gemini, Logica, Orange Business Services, Telefonica alebo Thales.

Toto partnerstvo pracuje na vytvorení udržateľnej európskej infraštruktúry cloud computing, ktorá bude v spolupráci s priemyselnými partnermi, môcť poskytovať kapacity a služby cloud computing.

Cloud computing je internetový nástroj, ktorý umožňuje sieťovanie vzdialených serverov, zdieľanie údajov, centralizované ukladanie dát a online prístup k rôznym internetovým službám a zdrojom. IT špecialisti na informačné technológie tiež tvrdia, že cloud computing umožňuje užívateľom využívať a platiť len za také služby, ktoré naozaj potrebujú.

„Toto paneurópske partnerstvo naprieč vedou a priemyslom bude rozvíjať inovácie vo vede a vytvorí nové komerčné trhy,“ vyhlásil CERN, ktorý stojí aj sa vznikom siete World Wide Web.

Tri výskumné inštitúcie použijú najskôr „Hmlovinu slimák“ na spracovávanie dát ich vlastných operácií, CERN vo výskume Higgsovej častice.

V CERNe v súčasnosti zaznamenávajú kolízie častíc vo Veľkom hadrónovom urýchľovači desiatky tisíc počítačových diskov. Tiež sa orientuje na výskum vesmíru, napríklad na tmavú hmotu alebo supersymetriu, ktoré potrebujú byť analyzované na mesačnej báze.

„Hmlovina slimák“ je dobrý spôsob spolupráce s priemyslom k napĺňaniu súčasných výziev, tvrdí šéf IT centra v CERNe Frederic Hemmer. CERN sa chystá zvýšiť silu Veľkého hadrónového urýchľovača, čo by malo zoštvornásobiť kapacitu spracovávania dát.

EMBL pripravuje novú službu, ktorá zjednoduší analýzu veľkých genómov, napríklad cicavcov. Službu využije v programe, ktorého cieľom je lepšie porozumieť evolúcii a biodiverzite rôznych organizmov.

Dáta o genómových sekvenciách sú tak rozsiahle, že laboratória potrebujú vysoko-výkonné informačné technológie, ktoré umožnia ich odbornú analýzu. „To predstavuje pre mnohé laboratória výzvu,“ tvrdí Rupert Lueck z IT centra EMBL v Heidelbergu.

ESA spolupracuje s národnými vesmírnymi vedeckými inštitúciami z Francúzska a Nemecka a talianskou Národnou radou pre výskum na novej pozorovacej platforme, ktorá sa má zamerať na výskum zemetrasení a sopečnej aktivity.

Aktéri tvrdia, že nová platforma cloud computingu by im umožnila okamžitú dátovú analýzu z ESA satelitov.

(Reuters/EurActiv)