Európsky patentový súd bude mať tri sídla

zdroj wikimemdia commons

Lídri sa dohodli na rozdelení funkcií Európskeho patentového súdu medzi tri veľkomestá – Paríž, Londýn a Mníchov.

Dohodu najskôr oznámil predseda Európskej rady Herman Van Rompuy cez sociálnu sieť Twitter. Jej detaily však už nechal na dánsku premiérku Helle Thorning-Schmidtovú.

Hlavné sídlo – centrálna divízia súdu prvej inštancie, bude v Paríži. Prvý predseda súdu by mal pochádzať z Francúzska. V Londýne a Berlíne vzniknú tematicky špecializované sekcie.

Práve na sídle Európskeho jednotného súdu sa nevedeli štáty dlho dohodnúť, čo kritizovali podnikateľské kruhy, ako aj europoslanci. Podľa Asociácie európskych obchodných komôr a priemyslu strácala Európa kvôli sporom ohľadom jednotného patentu 425 000 eur denne.

Okrem miesta sa jednotlivé členské štáty nevedeli zhodnúť ani na tom, aký jazyk by sa mal používať. Taliansko a Španielsko nesúhlasilo, aby boli jedinými oficiálnymi jazykmi angličtina, francúzština a nemčina, pretože by to znevýhodnilo ich firmy.

V marci 2011 sa napokon 25 členských štátov rozhodlo, že uzavrú dohodu bez Talianska a Španielska, s využitím mechanizmu posilnenej spolupráce. Mechanizmus umožňuje aspoň deviatim členským štátom prijať spoločné pravidlá v tých oblastiach, kde to nie je možné na celoeurópskej úrovni.

Eurokomisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier rozhodnutie európskych lídrov privítal. „Európa zaostáva za USA a Čínou v počte pridelených patentov. Nové pravidlá zvýšia potenciál kreativity a inovácií európskeho jednotného trhu a zaistia konkurencieschopnosť Európy,“ vyhlásil.

Francúzsky prezident François Hollande povedal, že nie sú žiadni víťazi, ani porazení. „To čo sa stalo, bol kompromis a ten sa dohodol, pretože Francúzsko a Nemecko bolo jednotné,“ povedal.

O návrhu má v stredu 4. júla hlasovať Európsky parlament. Prvý jednotný patent by mohol byť zaregistrovaný približne o dva roky.

Pozície

„Chcel by som pogratulovať dánskemu predsedníctvu a Európskej únii k dohode o jednotnom patente. Po jej implementácii by dohoda mohla výrazne zdokonaliť transatlantický inovačný ekosystém. Takýto vývoj je o to dôležitejší v čase, keď je inovácia hlavným hnacím kolesom ekonomického rastu a nových pracovných príležitostí,“ vyhlásil veľvyslanec USA William Kennard.

„Dosiahnutý kompromis je rozhodujúci krok smerom k vytvoreniu jednotného patentu a spoločného patentového súdu. Reforma zjednoduší systém žiadostí a značne zníži náklady na získanie patentovej ochrany. Všetky budúce patenty budú nakoniec dostupné vo všetkých oficiálnych jazykoch, čo zabezpečí šírenie poznatkov a prospech pre investorov. Dúfam, že sa k dohode čoskoro pripojí aj Španielsko a Taliansko,“ povedal Michel Barnier, eurokomisár pre vnútorný trh a služby.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby v takmer 40 krajinách.