Európsky podnikateľský summit v Bruseli

Krátka správa

Summit je organizovaný združením zamestnávateľov BusinessEurope a Belgickou federáciou podnikateľov (FEB). EBS bude zároveň oslavou 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv.

Stretnutia EBS sa za 5 rokov vyprofilovali do podoby dialógu medzi obchodnými lídrami a zákonodarcami z členských krajín EÚ.

Riaditeľ konferencie, Wytze Russchen, o FEB povedal: „Je to výzva na výmenu vzájomných pohľadov a zároveň výzva na posun od deklarácií ku konkrétnym rozhodnutiam.“

Generálny tajomník BusinessEurope, Philippe de Buck spolu s Rudim Thomaesom z FEB spoločne vyhlásili, že závery summitu „budú prezentované nemeckému predsedníctvu EÚ a zároveň Komisii.“ Obaja EBS považujú za spôsob, ako môžu ich zväzy prispieť k hospodárskemu rastu, tvorbe nových pracovných miest, väčšej konkurencieschopnosti a k celkovej udržateľnosti v Európe.

Na summite so svojimi diskusnými príspevkami vystúpia: belgický premiér Guy Verhofstadt, predseda EK José Manuel Barroso, nemecký minister hospodárstva Michael Glos a tiež niekoľko komisárov. Na summite sa očakáva účasť priemyselných gigantov ako Vattenfall, Veolia Environnement, Adecco Group, Microsoft International, Solvay Pharmaceuticals alebo Arcelor Mittal.

Diskutovať sa bude o: vzdelávaní, prístupe ku kapitálu, e-Európe, demografických otázkach, zdravotníctve, sociálnej zodpovednosti firiem (CSR), globalizácii obchodu, energetickej politike, klimatických zmenách, technologických platformách, reguláciách a  podnikaní.

EurActiv.com bude ako partner konferencie moderovať diskusie o demografických otázkach, energetike a o klimatických zmenách.