Európskymi hlavnými mestami kultúry sa stali Aarhus a Pafos

Európske hlavné mesto kultúry, Aahus, EHMK

Bytový komplex Isbjerget (Ľadovec) je jednou z dominánt Aahusu, (zdroj: Kim Hansen/Wikimedia Commons)

Populárne ocenenie Európske hlavné mesto kultúry si tento rok rozdelia Cyprus a Dánsko. Pafos a Aarhus sa s odkazom na svoje tradície zamerajú na súčasné socioekonomické problémy v Európe.

Dáni sa chcú spýtať detí, ako by mala v budúcnosti vyzerať Európa. Počas nasledujúcich dvanástich mesiacov budú hostiť svetové fórum tvorivosti či festival literatúry pre deti.

Mali by však poukázať aj na vplyv kultúry a kreatívneho priemyslu na formovanie celej spoločnosti. Významným počinom bude veľkolepé predstavenie Røde Orm v podaní Dánskeho kráľovského divadla, ktoré prinesie príbeh z čias Vikingov.

Na Cypre plánujú využiť zemepisnú blízkosť Blízkeho východu a Severnej Afriky. Ich témami budú mýty, náboženstvo, spájanie kontinentov a kultúr. Organizátori si naplánovali desiatky podujatí pod šírym nebom.

Na otvárací ceremoniál, 28. januára, dorazí tiež eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianides. Program bude podobný ako v Dánsku, vyplnia ho koncerty, výstavy, workshopy, divadelné predstavenia a prednášky.

Pre mestá je to dobrá príležitosť zviditeľniť sa a prilákať turistov. Ich počet sa podľa prieskumu, na ktorý sa odvoláva Európska komisia, zvýši asi o 12 %. Dlhodobejšie ciele projektov sa ale v minulosti nedarilo napĺňať.

Čítajte viac: Kreatívny priemysel v Európe a na Slovensku

Briti v aj v roku 2023?

Napriek tomu, že Veľká Británia po vyše 40 rokoch opúšťa EÚ, tri tamojšie mestá naďalej bojujú o titul Európskeho hlavného mesta kultúry. So zatiaľ neznámym maďarským mestom by sa o túto poctu v roku 2023 mal deliť niekto z trojice Leeds, Dundee a Milton Keynes.

Ich snahu v decembri nanovo podporila britská ministerka kultúry Karen Bradleyová. Povedala: „Odchádzame síce z EÚ, ale nie z Európy. Chceme, aby sa naše vzťahy niesli v duchu spolupráce, z akej sa tešia blízki priatelia a spojenci.“