Eurovoľby: Analýza programov a postojov politických strán

zdroj: EK

EurActiv.sk pripravil analýzu a porovnanie programov a postojov politických strán pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Pracovný názov nesie: "Za Brusel, proti Bruselu, alebo celkom inak?"

Vychádza ako z programov vybraných strán, tak aj rozhovorov s lídrami kandidátok strán momentálne zastúpených v Národnej rade SR. Pološtrukturované rozhovory sme v krátenej verzi postupene zverejňovali aj na EurActiv.sk.

V prvej časti analýzy hodnotíme, ako strany v programoch narábajú so svojím vzťahom k EÚ. V druhej sledujeme pozície strán k vybraným témam, ktoré hýbu európskou diskusiou a v programoch sa nie vždy spomínajú.

Hoci je pomyselná diskusia (v programoch) o EÚ vyhranenejšia ako pri eurovoľbách v roku 2009, platí, že reflexia vývoja je dôkladnejšia na strane tých subjektov, ktoré posilňovanie integrácie skôr odmietajú. Pri eurooptimistickejšie naladených stranách chýba ochota dotiahnuť premýšľanie o EÚ do dôsledkov, ako to vidíme napríklad v západnej Európe. 

Na druhej strane, analýza politických programov ukazuje, že slovenské strany stále viac formulujú pozície ku konkrétnym oblastiam integrácie, politickým, či legislatívnym iniciatívam. Z obsahového hľadiska je väčšina programov prepracovanejšia, než v minulosti. Oproti minulosti je menej časté aj odvolávanie sa na EÚ ako normatívny rámec, či agenta hospodárskeho rozvoja.

Stiahnuť si analýzu môžete tu

Video z diskusie Café Europa s prezentáciou analýzy si môžete pozrieť tu